Basında din kültürü ve ahlak bilgisi tartışmaları (1980 sonrası)
In press religion culture and ethics knowledge discussions (after 1980)
  1. Tez No: 253399
  2. Yazar: EYÜP ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KAYMAKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
DKAB dersi ülkemizde en çok konuşulan ve tartışılan ders olma özelliğine sahiptir. Tartışmalar, dersin eğitim sistemimiz içerisinde var olmasından bu yana devam etmektedir. Eğitim tarihimizde ders ile ilgili birbirinden farklı uygulamaların olduğu görülmüştür. Yaşanan tecrübelerin ışığında, 1982 yılında DKAB dersi, hazırlanan yeni Anayasanın 24. maddesiyle okullarda okutulacak zorunlu bir ders haline getirilmiştir.Ülkemizin büyük bir çoğunluğu Müslüman olmasına rağmen söz konusu ders ile ilgili yoğun tartışmaların yaşanması, çalışmanın çıkış noktasını teşkil etmektedir. Tartışmaların sebeplerini kavrayabilmek için konu ile ilgili ortaya konan görüş ve düşünceleri incelemek gerekmektedir.Araştırmada, 1980 sonrası basında yer alan DKAB dersi ile ilgili olumlu ve olumsuz görüşler değerlendirilmiş, ders ile ilgili nelerin konuşulduğu, nelerin tartışıldığı, basın gözüyle ortaya konmuştur. Ülke içerisinde yaşayan kişi ve grupların din algılaması ve onun eğitimi adına istekleri birbirinden farlıdır. Farklı görüşleri ortaya koyma adına, böyle bir çalışmaya ihtiyaç duyulmuştur.1980 sonrası özellikle ulusal gazete ve dergilerde internet ve diğer basın yayın organlarında yayınlanan makale, yorum, köşe yazısı, röportaj ve haberleri tarayarak çalışma tamamlanmıştır. Çalışmada, 1998 yılından günümüze kadar basın yayın organlarının online ortama aktarılması sebebiyle, veri taraması internet ve kütüphaneler aracılığıyla rahat bir şekilde yapılmıştır. Fakat, 1980 yılı ile 1998 yılları arasında, verilerin online ortamda olmaması sebebiyle, tarama, gazete ve dergi arşivlerinde manüel bir şekilde yapılmıştır. Bu yöntemle taranacak gazete ve dergilerin uzun zaman alacak olması sebebiyle, tarama, belirli gazete ve dergilerle sınırlı tutulmuştur.Tezimizde ders ile ilgili tartışmalar üç ana grupta toplanmıştır. Bunlar hukuki statü, müfredat ve öğretmen ile ilgili tartışmalardır. Bu bölümlerde, tartışmaların günümüze kadarki evreleri de ele alınmıştır. İlk dönemde daha çok dersin zorunluluğu, laikliğe ve bilimsel anlayışa uygun olup olmadığı tartışılırken 90'lı yılların sonrasında daha çok müfredata yönelik tartışmaların ön palana çıktığı görülmüştür. Bu bağlamda en çok tartışılan konu da Alevilik konusu olmuştur. Dersin uygulayıcıları olan öğretmenler ile ilgili de zaman zaman uygulama hatalarına yönelik zaman zaman da atama kontenjanlarına yönelik tartışmaların olduğu da görülmüştür.Sonuç olarak tartışılan DKAB dersleri bazı kişilerce laiklik, bilimsellik, bireysel özgürlük gibi sebeplerle istenmemekle birlikte, toplumun çoğunluğu tarafından benimsenen ve ihtiyaç duyulan bir ders durumundadır. Bu anlamda, bireyin ve toplumun ihtiyaçlarının karşılanması adına önemli bir görev üstlenmiştir. Eleştiren konularda tabi ki haklılık payı vardır. Fakat dersin var olması ile ilgili öne sürülen görüş ve düşünceler diğerlerine daha tutarlı ve gerçekçidir. Bunun yanında içerik tartışmaları, dersin toplumun tümünün ihtiyaçlarının karşılayan bir ders haline getirilme zaruriyetini göstermiştir. Böylelikle ders ülke insanının tümünün sahip çıkacağı bir özelliğe sahip olmuş olur. yakalanan böyle bir seviyenin, birlik ve beraberlik adına üstleneceği görev de göz ardı edilemez. Tartışmalarda öğretmenlerin de dikkat etmesi gereken bazı uygulama hatalarına da dikkat çekilmiştir.Genel anlamda tartışmaların, ders adına olumlu adımların atılmasına ve dersin beklentileri karşılama adına ideal seviyeye ulaştırılmasına yardımcı olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Religion Culture And Knowledge of Ethics is the most discussed and argued course in our country. Arguments have been continued since the course entered to our education system. In our education history, different aplications related with this course have seen. In the result of experiences, with the 24th article of 1982 ANAYASA it became obligatory course at schools.Although the majorty of population of our country is Muslim, dense arguments about this course caused preparing of this subject. To understand reasons of discussions, opinions and thoughts about this subjet should be analyzed.In the study, pozitive and negative opinions about RCKE that is seen in press after 1980 were evaluated and what talked about this course, what argued, were showed by press eye. Religion Comprehension of people and group in our country and desires about its education are different. To be able to indicate different opinions, this study is needed.After 1980 especially, articles, comments, interviews that published in national newspapers, magazines, internet and other press organs are scanned and study is completed. In the study, scanning of datas is made easily in internet and library since the informations in press organs is transferred to online platform from 1998 to present. But, because of not being of datas between 1980 and 1998 in online platform, scanning of datas is made in archives of newspapers and magazines by manually. In this method, data scanning takes along time. Because of this reason, scannig is limited determined newspapers and magazines.In our thesis, discussions about course are seperated to three main groups. These, arguments about legal status, content of the course and the teacher. In these chapters, stages of argument are also evaluated. While in fisrt stage, morely obligatory of course and suitability to secularism, after at the end of the 90 years morely arguments related with content of the course have seen. In this context, the Alaouite sect. have become the most discussed issue. Some arguments also have seen about teachers who apply the course, some times about application mistakes some times about assignment quotas.In conclusion, although some people do not want RCKE course because of some reasons like secularism, being scientific, indivudual freedom, the course is accepted and needed by most people of the society. In this meaning, it has taken a significant job providing poverties of person and society. Of course, there are right sides inargued issues. But, the opinions and thoughts supporting the existence the course are more coherent and realist according to the others. Besides, the content arguments show necessity of the course that provides all poverties of society. In this way, the course has owned a speciality that all people of the country claim it. Getting so good level that take jobs on behalf of cooperation can not undervalue. Some aplications mistakes,that teachers should attend, are drawed attention.In general meaning arguments, led to affirmative steps on behalf of course and help to reach the cource to ideal level on behalf of answer expectations.