Çağdaş tefsir hareketi açısından ?Kur'ân yolu? isimli tefsirin analizi
Analysis of the ?Quran way? in terms of contemporary exegesis movement
- Tez No: 253400
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUNUS EKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Türkiye'de son yıllarda yazılmış önemli tefsirlerden biri olan ?Kur'ân Yolu? adlı çalışmayı, tezimizde çeşitli yönlerden incelemiş bulunuyoruz. Bu eser, bir heyet tarafından meydana getirilmiş ve Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesindeki Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından gözden geçirilmiş olması hasebiyle kolektif bir çalışmanın ürünüdür.Tezimiz iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, modernizm kavramı, İslâm dünyasına tesirleri, modernist tefsirin temel özellikleri ve ?Kur'ân Yolu? adlı çalışmanın yazılış gayesi, metodu ve müelliflerini ele aldık.İkinci bölümde ise çağdaş tefsir hareketi açısından Kur'ân Yolu'nu analiz ettik. Bu bölümde, Kur'ân ilimleri ve Kur'ân tefsirinin kaynaklarının bu tefsirde kullanılışını inceledik. Daha sonra, İslâm'la ve Kur'ân'la ilgili çağımızda sıkça gündeme gelen, kadın, cihad, ehl-i kitab, bazı suçlar ve cezalandırılması gibi konularla ilgili âyetlerin ele alınış ve yorumlanışını araştırdık.Bu tefsirin, klasik dönem Kur'ân çalışmalarını ve tefsir kültürünü de ihmal etmemekle birlikte, çağdaş Kur'ân yorumlarından da etkilendiğini, sonuçta Kur'ân'ı anlamaya ve onun ruhuna uygun olarak açıklamaya çalışan bir gayret olduğunu gözlemledik.
Özet (Çeviri)
We have studied the book named Qur?an Way, one of the important Quran exegesis written recently in Turkey. This book is product of a collective studying due to the fact that it was written by a scholarly body and looked over by High Council of Religious Affairs.Our thesis consists of two parts: In Part One, we have dealt with the concept of modernism, its effects on Muslim world, the basic features of modernist exegesis of Quran, and the aim of writing of Quran Way, its method and its authors.In Part Two, we have analyzed Quran Way with regard of contemporary exegesis movement. We have studied this book?s using of Quranic Sciences and Quran exegesis? sources. Then, we have examined the manner of Quran Way?s dealing with and interpreting the Quranic verses concernig the topics like women, jihad, men of book (ehlu?l-kitab), some crimes and punishments, that appear frequently in debates on Islam and Quran.Finally, we have observed that this exegesis named Quran Way, didn?t neglect classical period Quran understandings and exegesis culture, however, it has been influenced by contemporary Quran interpretations. This exegesis is a work attempts to understand and to interpret Quran, following its spirit.