12-14 yaş arası sporcularda düzenli antrenmanın antropometrik gelişime etkisi
The influence of regular training to anthropometric improvement on 12-14 aged sportsman
  1. Tez No: 253403
  2. Yazar: ÖZGÜR YUSUFREİSOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MALİK BEYLEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada 12-14 yaş arası düzenli antrenman yapan sporcuların yaptıkları düzenli antrenmanların antropometrik gelişimlerine etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır.Çalışmanın kapsamı Sakarya'daki amatör spor kulüplerinden Yıldırımspor'un futbol okulundaki düzenli spor yapan 12-14 yaş arasındaki 20 sporcuyla sınırlı tutulmuştur.Sporculara boy, kilo, çap, çevre ve uzunluk ölçümleri yapılmış ve böylece düzenli antrenmanların sporcunun hangi açıdan gelişimine katkı sağlayıp sağlamadığı tespit edilmeye çalışılmıştır.Çalışmamıza 20 sporcu dahil edilmiştir.Elde edilen veriler spss ortamına aktarılarak yorumlanmıştır. Sonuçlara bakıldığında düzenli antrenmanların antropometrik gelişimde anlamlı bir fark oluşturduğu ortaya çıkmaktadır.Sonuç olarak düzenli antrenmanın antropometrik gelişime katkı sağladığı görülmüş bu sonuç da antrenörlerin sporcularının antropometrik gelişimlerini takip ederek, gelişimlerinin takip edilmesi gerekliliği ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was studied whether training done by sportsmen aged between 12 and 14 who train regularly has an impact on their anthropometric development.Scope of the study was limited by 20 sportsmen aged between 12 and 14 who make sports regularly in Yıldırımspor, one of the amateur sports clubs in Sakarya.Height, weight, size, periphery and length of the sportsmen were measured and it was tried to find out that from which angles the regular training contributed to the development of the sportsmen.20 sportsmen were included in our study.The received data were transferred to the spss medium and it was commented according to the distributions of percentages.In conclusion, it was found out that regular training contributed to the anthropometric development and this result indicated that trainers should attach more importance to the monitoring of the anthropometric developments of their sportsmen.