Kosova/Gora bölgesi halı ve düz dokuma yaygıları
Kosovo-Gora area of the carpet and plain woven beam
  1. Tez No: 253404
  2. Yazar: YASEMİN ALTUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLİN ÇORUHLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 436
Özet
Kosova/Gora Bölgesi halı ve düz dokuma yaygılarının incelendiği bu çalışmanın amacı Goralıların kökenine ışık tutmak ve bu bölgede dokunan halı, kilim vs gibi yaygıların halı tarihiyle bağlantılarını kurmaktır.Dört bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde Gora Bölgesi Halı ve Düz Dokuma Yaygılarında teknik, motif ve kompozisyon incelenmiş; ikinci bölümde Gora Bölgesinde tespit edilen halı ve düz dokuma yaygılarının resimlerinin yer aldığı katalog bulunmaktadır. Üçüncü bölümde bu bölge dokumalarının bütün Avrasya Bölgesi yaygı dokumalar ile diğer dokumalarıyla karşılaştırılması yapılmıştır. Son olarak ise önceki bölümler değerlendirilip bir sonuca varılmış ve gerekli öneriler dile getirilmiştir. Son olarak da Gora ve diğer Avrasya bölgesi dokuma sanatlarına dair resim örneklerinin bulunduğu ekler bölümü yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to shed light to the history of the people Gora through analising carpet and flat weavings (kilims); thus to find the links between the woven objects the region like carpets and kilims with the history of carpets.The study consists of 4 chapters. In the first chapter the technics, the motives and the compositions in the carpets and the kilims of the Gora Region are analiset; in the second chapter a catalogue with the pictures of the carpets and the kilims of the Gora Region is placed; in the thirt chapter there is a comparison between all regional woven objects to all Eurasian plain woven objects and others , in the fourth chapter all previous chapters were studied and concluded with necessary proposals. The appendixes include some pictures concerning Gora and the other Eurasian woven art samples.