Stratejiden aksiyona giderken bir rehber olarak balanced scorecard
Balanced scorecard as a guide from strategy to action
- Tez No: 253408
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BARCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Balanced Scorecard; yönetim düşüncesinin modern döneminin önemli konularından biri olarak 90'ların başından itibaren yönetim bilimi içinde yerini almıştır. İlk ortaya çıkışında hedeflerle yönetimin bir türevi ve performans ölçüm sistemi algısı ön planda olsa da gelişim döneminde strateji geliştirme modeline getirdiği strateji haritalama metoduyla yeni bir soluk yaratmayı başarmıştır. Balanced Scorecard'ın kavramsal postmodernizim sürecinin 2010'lı yıllarda örgüt, insan ve bilgi temelli bir strateji geliştirme, ölçme ve yönetme felsefesi olarak devam edeceğinin işaretleri bu araştırmanın konusu olarak ortaya konulmuştur.Bu araştırmanın tezini; ?Yetkin bir Balanced Scorecard metodolojisinin kurulması örgüt, insan, bilgi sermayelerinin gücüne bağlı olduğu kadar kurulan Balanced Scorecard sistemi de bu sermayelerin kalitesini arttırarak organizasyonun vizyonunu, stratejilerini, uzun vadeli hedeflerini, finansal hedeflerini gerçekleştirmesini sağlayacaktır? şeklinde ifade edebiliriz.Bu çerçevede araştımamız üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde örgüt, bilgi ve insan sermayelerinin, yönetim ve balanced scorecard anlayışındaki yerini irdelemekteyiz. İkinci bölümde hedeflerle yönetimden günümüze kullanılan metodolojileri detaylı olarak ortaya koyduktan sonra üçüncü bölümde Kaplan ve Norton tarafından ?Best Practice? adayları arasında gösterilen Marshall A.Ş uygulamasının tezimizde ortaya koyduğumuz üç unsur ışığında detaylı incelemesi ve değerlendirilmesini yaptık .Araştırmamızın sonuçlarında, şirketin finansal (sonuç) göstergelerinin, yıllar içinde ortaya koyduğu rakiplerin çok önüne geçen performansı , ancak orta ve uzun vadede incelenebilecek olan yönetim modelindeki gelişmenin etkilerinin değerlendirilmesi açısından belirleyici bir faktör olarak yerini aldı.Sonuç olarak yaklaşık 6-7 yıllık bir uygulama ve sonuçları izleme dönemi ancak bir Balanced Scorecard uygulamasının gerekleri, felsefesi ve etkileri hakkında fikir verebilirdi. Böyle bir uygulamanın kuruluş ve gelişmesinde görev alarak ve sonrasında objektif gözle inceleyerek vardığımız sonuçları bilimsel bir tez çalışmasının merkezinde tartışmaya açarak bilim dünyasıyla paylaşmayı başarmış olduk.
Özet (Çeviri)
Balanced Scorecard, one of the key issues of the modern era of management idea has taken place since the early'90s. At first, BSC was a variant of management targets and performance measurement system, but at the forefront of the development era, it has managed to create improvements by new method of ?mapping the strategy?. Balanced Scorecard ( as its conceptual post-modernisim on organization, human and information-based strategy development, measuring and managing philosophy) is thouht to be effective in 2010's and this is the main subject of this thesis.This research thesis can be expressed as,“To establish an authorised Balanced Scorecard methodology depends on the organization, human, information capitals as well as the Balanced Scorecard system itself which will affect the quality of the organization's vision, strategy, long-term goals and financial objectives ”.This research consists of three main sections. In the first chapter, organization , information systems and human is investigated in the system of Balanced Scorecard . The second section discusses management strategies used up to now in detail. In the third chapter , the Marshall application (“Best Practice”candidates of Kaplan and Norton) is investigated in the light of our three facts and evaluated with the help of preliminary performance indicators of development to achieve the results we've clearly made.At the end of our research, the company's financial results indicated that the high performance with respect to many of the competitors can only be an observation for the management model of the development impact which are in medium and long terms.As a result, at least 6-7 years of time for implementation and monitoring results, could give an idea of philosophy and its effects in Balanced Scorecard application. After taking action in foundation and development of such an investigation, we could be able to share the results in this scientific thesis with the world of science.