Performans değerleme uygulamalarının çalışanların iş tatmini üzerine etkisi: Türk havacılık sektöründe bir alan araştırması
Applications performance evaluation of employees on the impact of job satisfaction: A field study of the Turkish aerospace industries
- Tez No: 253439
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCAY YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Günümüzün çağdaş örgütlerinde performans değerleme sistemi hem yöneticiler hem de çalışanlar açısından büyük bir önem teşkil etmektedir. Performans değerleme sonuçlarının işgörenlerle ilgili kararlara yansıtılması işgörenlerin motivasyonunu arttırır. Bunun yanı sıra alınan kararların adil olması çalışanların memnuniyet duygusunu olumlu yönde etkilemektedir. İşletmedeki çalışanlar performans değerleme ile kendilerinden ne beklendiğini, yaptıkları işlere ne derece güvenildiğini ve yaptıkları çalışmalarda performanslarının nasıl olması gerektiğini bilirler. Ayrıca performans değerleme uygulamalarının çalışanlar için bir başka önemi de çalışanların başarı seviyelerini öğrenmek istemeleri, takdir edilme ve fark edilme beklentileri oluşturmaktadır. Tabi burada çalışanı baz alan karşılıklı iletişimde değerlemenin olmazsa olmazıdır. Değerleme sonucunda elde edeceği ücret, terfi gibi ödüller çalışanların daha arzulu çalışmasına imkân sağlayacaktır. Çalışanların elde edeceği ödüller performans değerleme ile tespit edilirken çalışanın isteklerine varıp varmadığı iş tatminin ölçülmesi ile tespit edilecektir. İsteklerine ulaşmış çalışanın iş tatmin düzeyi yüksek olacak, özgüveni artacak dolayısıyla örgüte de katkısı bulunacaktır.Bu çalışmanın temel amacı, performans değerleme uygulamalarının iş tatminini etkileyip etkilemediğini araştırmaktır. Bu nedenle birinci bölümde performans değerlemenin tanımı ve unsurları, ikinci bölümde iş tatmini, performans değerlemenin iş tatmini üzerine etkileri konuları üzerinde durulmuş olup, literatür taramasıyla açıklanmaya çalışılmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise çalışmanın araştırma problemi ortaya konulmuş olup performans değerlemenin iş tatmini üzerindeki etkisini belirlemek için çalışanlara yönelik bir anket uygulaması yer almaktadır. Anketimiz üç bölümden oluşmakta, birinci bölümde demografik özellikler ile ilgili ifadeler yer almakta, ikinci bölümde performans değerleme anketi bulunmaktadır. Üçüncü bölüm ise iş tatmini sorularından oluşmaktadır. Anketin 2. ve 3. bölümünde 5'li likert ölçeği kullanılmıştır.Anket verileri SPSS istatistik programı yardımıyla frekans, t testi, anova, korelasyon ve regresyon analizleri yapılarak incelenmiştir. Sonuçlar literatür taramasıyla elde edilen bilgiler doğrultusunda yorumlanmış olup performans değerlemenin iş tatminini etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's modern business world, performance evaluation systems represent great importance for both organizations and managers. Performance evaluation proces in making decisions about employees will increase the motivation of employees. Furthermore, fair decisions will positively affect the job satisfaction of employees. Employees will know about employers expectation of work performance and their performances and have a chance to assess how their performances should be. Another imortant aspect of performance evaluation is that employees will have an opportunity to make differences in performance levels and try to achieve targeted achievement levels and also to be noticed and appreciated by their employers. Mutual agrement and communication is essential in this process. Employees will receive some benefits, rewards, and appreciation in return to their performances.The main objective of this study is to evaluate job performances and investigate job satisfaction. Therefore, in the first chapter, the definitions of job performance and tools of evaluation are discussed. Section two deals with job satisfaction and performance evaluation. The literature review takes place in this section. The third and last section studies the problems arising from job performances and job satisfaction. The results of implications on the aviation industry are discused in this section. The survey questionare is presented in the appendix. The third part consists of the job satisfaction question. 2nd Survey and 3rd Likert scale was used in 5.Survey data is processed and statistical analyses are performed using SPSS statistical program, the frequency, t test, ANOVA, correlation and regression analysis was examined by doing. Results obtained from the literature that have been interpreted in line with the information and the performance has been found to affect job satisfaction of valuation.