Türbe ziyaretlerinin fert üzerindeki etkileri (Bilecik örneği)
The effects of tomb visits on people (Bilecik example)
- Tez No: 253440
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULVAHİT İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada Bilecik Şeyh Edebalı, Ertuğrul Gazi ve Dursun Fakıh Türbeleri'ni ziyaretin nedenleri, ziyaret eden fertlerin genel özellikleri, dini duygu, düşünce ve davranışları, ziyaret sonrasında dini hayatlarında ve ruh hallerinde meydana gelen değişiklikler, özetle ifade edersek, Bilecik Türbeleri bağlamında türbe-insan ilişkisi incelenmiştir.Araştırmamızda konumuza uygunluğu açısından Din Psikolojisi'nde kullanılan bilgi toplama vasıta ve tekniklerinden anket, gözlem ve mülakat tekniği kullanılmıştır. Elde edilen bulgular belirli bir plan çerçevesinde değerlendirilerek kâğıda dökülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, Bilecik Seyh Edebalı, Ertugrul Gazi and Dursun Fakih Tomb of thereasons for the visit, who visited members of the general characteristics, religiousfeelings, thoughts and behaviors, after visiting a religious life and in the mood changesthat occur and are summarized refers Bilecik Tomb shrine in the context of humanrelationship was examined.Research to ensure we listen to our issues in psychology and technical means used forcollecting information from surveys, observation and interview techniques were used.These findings were evaluated with a specific plan has been put on paper.