Marka görsel kimliği unsurlarından logoya yönelik tüketici algılarını belirleme üzerine bir çalışma
Consumer perceptions of brand logos
  1. Tez No: 253452
  2. Yazar: HATİCE LEBLEBİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA DEMİRCİ OREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Marka, özünde tüketicinin zihnine yerleştirilmesi amaçlanan bir imajdır. Bu imajı yansıtmanın en önemli yollarından biri marka kimliğinin görsel tarafındadır. Görsel kimlik unsurlarından logolar markanın yüzü olup tüketici ile markanın ilk iletişim noktasıdır. Logo, markanın pazarda sağlam bir yer edinmesine ve hedef kitlesine ulaşmada önemli bir role sahiptir. Logo seçiminde tüketicinin algısı hakkında fikir sahibi olmak işletmeciler için önemlidir. Doğru oluşturulmuş ve seçilmiş bir logo, işletmelerin uzun yıllar varlıklarını sürdürmelerinde en önemli faktörüdür.Bu çalışmanın amacı marka görsel kimlik unsurlarından logonun tüketici algısını ölçebilmek ve bu doğrultuda ne tür özelliklere sahip logoların tüketicinin gözünde iyi sıfatında olduğunu ortaya koyabilmektir. Tüketici beğenisini kazanabilecek logo özelliklerinin belirlenmesi hali hazırda logo sahibi fakat yenileme ihtiyacı olan ve ya pazarlara girmeyi düşünen yeni marka sahiplerine yardımcı olabileceği düşünülmektedir.Bu çalışmadan elde edilen bazı önemli sonuçlar şunlardır:?Tüketici algısına göre iyi logolar bir anlam ifade eden, aktif, doğal ve yumuşak görünümlü, etkili ve basit olmalıdır.?Karmaşık logolar tüketiciler tarafından beğenilmemektedir.?Etkisiz logolar cansız, özensiz olup tasarım açısından zayıftırlar ve genelde çok basit görünümlüdürler.
Özet (Çeviri)
A brand is an image which is aimed to have an effect in the consumer's mind. Using the visual identity of brand is one of the important ways to reflect this image. A logo, which is the element of visual identity, is the face of the brand: therefore, it is the first connection point of brand and consumer. A logo has an important place in the market: it plays an extremely vital role to affect and reach the target consumer.Having an idea about the consumer's perception of the brand will play a vital role in selecting the logo. The logo, if created and selected correctly, will be a main factor in maintaining the life of the enterprise.The aim of this study is to evaluate the consumers' perception about logo (the element of visual identity) and to define which features will have the most effect on the consumer. Determining effective features of logos that will eventually reach the consumer will be helpful to new brands as well as brands that will become obsolete to renew their logo.Some important findings of this study are as follows:?The most penetrating logos are active, natural, have a soft appearance and convey some important meaning.?Overwhelmingly complex logos do not appeal to a consumer.?An ineffective logo is one that is not aesthetically pleasing. They are very simple and have poor creating