2005 ilköğretim 6. 7. ve 8. sınıf fen ve teknoloji öğretim programı, uygulanmasında yaşanan sorunlar ve çözüm önerilerine ilişkin öğretmen görüşleri
The problems of 6th, 7th and 8th grade science and technology education program in 2005 and teachers? opinions related to solution
  1. Tez No: 253458
  2. Yazar: KADERİM BOYACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ EMRAHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırma, T.C. MEB, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından, 2004 yılı eğitim programı reformu çerçevesinde hazırlanan ve 2006?2007 öğretim yılından itibaren 6. sınıftan başlanarak, kademeli olarak 7. ve 8. sınıflarda uygulamaya konulan, İlköğretim Fen ve Teknoloji Dersi Öğretim Programına yönelik, öğretmen görüşlerini belirlemek üzere yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Hatay ili Antakya merkez ilçesinde bulunan 35 ilköğretim okulunda görevli 6., 7. ve 8. sınıf, 72 fen ve teknoloji öğretmenleri oluşturmuştur.Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen, uzman gözetim ve denetiminde hazırlanan 50 soru ve 14 öneri maddesinden oluşan Anket Formu ve anketi desteklemek için Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analizinde; frekans, yüzde ve aritmetik ortalama değerleri hesaplanmıştır.Araştırmaya katılan öğretmenler programın güçlü (olumlu) özelliklerine ilişkin, yeni fen ve teknoloji öğretim programının öğrencilere fen okuryazarlığı, bilimsel tutum ve değerleri kazandırabildiğini, öğrencilerde teknolojik gelişmelere karşı merak uyandırabildiğini, öğrencilerin aktif katılımını sağladığını, öğrencilerin fen ve teknoloji dersine yönelik kaygı ve korkuları azalttığını, öğrenci merkezli ve yaşamla bütünleştirilmiş olduğunu belirtmişlerdir.Öğretmenler programın olumsuz (zayıf) yönleri olarak genel ve ideal hazırlandığını, hızlı bir şekilde uygulamaya geçildiğini, tam olarak anlaşılamadığını, öğretmen görüşlerinin programda yansıtılmadığını, uygulamada zamanın yetersiz olduğunu, matematiksel yöntemlerin fazla azaltıldığını, üst eğitim kurumuyla uyumsuz olduğunu ve dershanelere yönelimi arttırdığını belirtmişlerdir.Yeni programın daha iyi uygulanabilmesi için, ankette yöneltilen önerilere yüksek oranda katılmakla birlikte, hizmet içi eğitim kalitesinin yükseltilmesini, kalabalık sınıf problemlerinin çözülmesini, altyapı ve materyal desteği sağlanmasını ve ek kaynakların arttırılmasını önermişlerdir.
Özet (Çeviri)
This research is realized to bring out the teachers? opinion about Primary Education Science and Technology Course which was prepared by Turkish Republic Ministry of Education Head Council of Education and Morality in 2004 in the frame of education program reform and started in 2006-2007 and gradually continuing on 7th and 8th grade as well. The research is composed of 72 6th, 7th, and 8th grade science and technology teachers working in 35 different primary schools in central town Antakya in Hatay.Data is acquired by using semi-configured (structured) interview form to support the survey form and the survey including 50 questions and 14 proposing items which are developed by the researcher and under the control and supervising of a specialist. During the analysis of data, frequency, percentages and arithmetical mean are figured out.The teachers participated in the research made some explanations on the new science and technology program related to the positive (strong) ways of program declaring that students acquire science literacy, scientific attitudes and values, interest on technological innovation, active participation, less anxiety on science courses and the training is more based on student centric and integrated in to life.The teacher?s negative (weak) opinions about the program are; prepared general and aiming at the ideal one, rapidly moving to practice, couldn?t be understood well enough, teachers? opinions are not reflected on the program, time allocation is not sufficient in application, mathematical approaches are reduced, not in accordance with the following (subsequent) education institutions and bringing about the students to enroll private courses.While responding the majority of the proposals in the survey, the teachers wish the in-service training to be more qualified, the problem of crowded classes to be solved, to have the basic facilities, materials and have additional resources for training in order to apply the new program better.