Bach'ın yedirimli klavye için 48 Prelüd Füg'ünden beş örnek
- Tez No: 41409
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖNDER KÜTAHYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
TÜRKÇE ABSTRACT Bach 48 prelüd ve fügünü çembalo için yazmıştır. Bu çalgı artık tarihe karışmıştır. Günümüzde söz konusu parçalar piyano ile çalınmaktadır. Müzikçi, yaptığı seslendirme sırasında piyanonun yeni olanaklarıyla, Bach'ın kendi biçemi arasında denge kurmak zorundadır. Çalışmada bu konuda birtakım teknik ve müzikal öneriler getirilmiştir. Burada amaç genç müzikçilerin incelenen beş prelüd ve fügü daha müzikal çalmalarına yardımcı olmaktır. Çalışmanın başka bir amacı da, müzikçiye yapılan teknik ve estetik önerilerin, Bach' m bu kitabında yer alan öbür prelüd ve füglerin çalınmasında da yol gösterici olmasıdır. Bunun sağlanabilmesi için 48 prelüd ve fügün önemli edisyonları incelenmiş, D. F. Tovey başta gelmek üzere bu konuda yetkili olan kişilerin önerilerinden yararlanılmıştır. Yoruma ilişkin olarak getirilen öneriler prelüd ya da fügün genel yapısını, önemli cümlelendirme şekillerini, bazı kol ve parmak pozisyonlarını, ayrıca legato, staccato ve portato gibi çalma yollarını içermektedir.
Özet (Çeviri)
ingilizce abstract Bach has written his 48 preludes and fugues for the harpsichord. This instrument is no longer used. Now they are played with the piano. In his performance the musician has to balance the new possibilities of the piano with Bach' s own style. On this subject some technical and musical suggestions are produce in our study. Here, my intention is to help the young musicians play more musically the five preludes and fugues that are examined. Another intention is to guide tha musician with these technical and aesthecital suggestions for other preludes and fugues in Bach' s book. In order to realize this, important editions of D. F. Tovey and other authorities are used. The suggestions regarding the performance contain genaral construction of the prelude or the fugue, some important phrasings, some arm and finger positions and such articulations as legato, staccato and portato.