İlköğretim 4. ve 5. sınıf öğrencilerinin yazılı anlatım beceri düzeyleri ile Türkçe dersi akademik başarıları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between written expression skill levels and academic success in Turkish lessons of elementary education students at fourth and fifth grades
  1. Tez No: 253470
  2. Yazar: İSMET KALEAĞASI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİYE ÇAĞIMLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırmada; ilköğretim 4. ve 5.sınıf öğrencilerinin yazılı anlatım beceri düzeyleri ile Türkçe dersi akademik başarıları arasında bir ilişkinin var olup olmadığı belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma; giriş, kuramsal açıklamalar ve ilgili araştırmalar, yöntem, bulgular ve yorum, sonuç ve öneriler olmak üzere beş bölümden oluşmaktadır.Araştırma tarama modelinde betimsel nitelikli korelasyonel bir çalışmadır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2007-2008 eğitim-öğretim yılında Adana ili Seyhan ve Yüreğir ilçelerindeki devlet okullarından rastlantısal olarak seçilen beşer ilköğretim okulu ve bu okullardaki 4. ve 5.sınıfların ikişer şubesi oluşturmuştur. Araştırma süresince 10 ilköğretim okulunun 40 sınıfında eğitim-öğretim gören 759 4.sınıf öğrencisi, 764 5.sınıf öğrencisi olmak üzere 1523 öğrenciye ulaşılmıştır. Ayrıca uygulama yapılan her ilköğretim okulunda görev yapan 1 tane 4.sınıf ve 1 tane 5.sınıf olmak üzere 20 sınıf öğretmenine de ulaşılmıştır.Araştırmada veriler üç aşamada toplanmıştır. Birinci aşamada araştırmacı tarafından 4. ve 5.sınıflar için ayrı ayrı hazırlanan ?Yazılı Anlatım Başarı Testi? kullanılmıştır. İkinci aşamada ise öğrencilere yazılı anlatım uygulaması (kompozisyon) yazdırılmıştır. Yazılı anlatım uygulamaları bir uzman ve araştırmacı tarafından değerlendirilmiştir. Üçüncü ve son aşamada ise araştırmaya katılan öğrencilerin Türkçe dersi yılsonu başarı notları araştırmacı tarafından okul idarelerinden alınmıştır.Elde edilen başarı testi puanları, yazılı anlatım uygulaması puanları ve Türkçe dersi yıl sonu başarı notları SPSS programında değerlendirilmiştir. Öğrencilerin yazılı anlatım becerisi ile Türkçe dersi akademik başarıları arasındaki ilişki korelasyon analizi ile çözümlenmiştir.Araştırmada elde edilen bulgulara göre çalışmanın sonucunda; ilköğretim 4. ve 5.sınıf öğrencilerinin yazılı anlatım beceri düzeyleri ile Türkçe dersi akademik başarıları arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine whether a relationship between written expression skill levels and academic success in Turkish lessons of elementary education students at fourth and fifth classes is present. This research consists of 5 divisions including introduction, hypothetical explanations and related researches, methods, results and conclusions.This research is a descriptive correlational surveillance study. The study group consists of 5 randomly selected state elementary schools in Yüreğir and Seyhan County of Adana Province during 2007-2008 academic year, and two branches of fourth and fifth classes of them. We reached 759 fourth class students, 764 fifth class students, totally 1523 students who have been educated at 40 classes of 10 elementary schools during the study. Furthermore, 20 class teachers of fourth and fifth classes who were working in each emphasized elementary school were reached.Data were collected at three phases. At first phase, ?Written Expression Success Tests? which was prepared by researcher distinctly for fourth and fifth classes were used. At second phase, written expression practices (essay) were written by students. Written expression practices were evaluated by a specialist and researcher. At third and the last phase, final points of subjects at Turkish lessons were obtained from school administrations.The obtained points of success tests, written expression practices and final points of Turkish lessons were evaluated by SPSS computer programme. The relationship between the written expression skills and the academic success in Turkish lessons of students were analyzed by correlation analysis.According to the results, a significant positive relationship between written expression skill levels and academic success in Turkish lessons of elementary education students at fourth and fifth classes was detected.