Türkiye ve Azerbaycan'daki ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin yaşadıkları yıldırma (mobbing) davranışlarının karşılaştırılması
A comparison of the teachers in elementary schools in Turkey and Azerbaijan faced with ?mobbing? conduct
  1. Tez No: 277973
  2. Yazar: ELNUR MAMMADOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ CEMALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmada, Azerbaycan ve Türkiye'de Milli Eğitim Bakanlıklarına bağlı ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin, okulda maruz kaldıkları yıldırma (mobbing) eylemlerinin düzeyi, özellikleri ve bu eylemlerin kimler tarafından uygulandığı incelenmiştir.Araştırmanın örneklemi, Türkiye ve Azerbaycan'ın başkentleri, Ankara ve Bakü'deki Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilköğretim okullarında görev yapan toplam 300 öğretmenden oluşmuştur. Veriler, SPSS veri analiz programında işlenerek ankete katılan öğretmenlerin kimlik bilgilerinde frekans ve yüzde, gruplar arasındaki görüş farklılıklarını saptamada t-testi, varyans analizi yapılmış ve 0,05 anlamlılık düzeyinde test edilmiştir.Türkiye ve Azerbaycan'da ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin çoğunluğunun kadınlardan oluştuğu gözlemlenmiş ve bunun yanı sıra, Azerbaycan'da öğretmenlerin yaş ortalamasının kırk yaş ve üzeri olduğu, Türkiye'de öğretmenlerin mesleki kıdem süresi genellikle 1-20 yıl arasıyken, Azerbaycan'da 21 yıl ve üzeri olduğu, Türkiye'de Öğretmenlerin çalıştığı okullardaki görev süreleri 1-10 yıl arasıyken, Azerbaycan'da bu durum 11-20, 21 yıl ve üzeri olarak görülmektedir.Türkiye'deki öğretmenlere olumsuz davranış sergileyen kişilerin okul müdürleri, müdür yardımcıları tarafından yapıldığı görülürken, Azerbaycan'da bunlarla birlikte velilerin de olumsuz davranış sergilediği görülmektedir.İlköğretim okullarında yıldırma davranışlarının erkek ve daha kıdemli öğretmenler tarafından, daha çok Yabancı Dil, Sosyal Bilimler, Beden Eğitimi ve Güzel Sanatlar öğretmenlerine yönelik olduğu saptanmıştır. Her iki ülkede de olumsuz davranış sergileyenlerin içerisinde erkeklerin oranı kadınlara göre oldukça fazladır.
Özet (Çeviri)
In this research an analysis was conducted on teachers in elementary schools attached to the Ministries of Education in Turkey and Azerbaijan that were subject to the level and characteristics of ?mopping? as well as to those who conducted these activities.This research sample is comprised of a total of 300 elementary school teachers attached to the Ministries of Education of Turkey?s and Azerbaijan?s capital, Ankara and Baku. The data was processed according to the SPSS data analysis program and the frequency and percentage of their identity, a t-test in determining the differences of view among groups and and a variance analysis were conducted at a 0.05 meaningful level.It was observed that the majority of teachers in elementary schools in Turkey and Azerbaijan were women and aside from this the average age of teachers in Azerbaijan were found to be forty and above and while the occupational length of service of teachers in Turkey is between 1-20 years, in Azerbaijan it is 11-20 years and above 21 years.While those who conduct a negative reaction to teachers in Turkey are school principals and assisttant school principals, in Azerbaijan, aside from these individuals, are parents as well.It was determined that mobbing behavior in elementary schools took place by men and senior teachers mostly towards foreign language, social sciences, physical education and fine arts. In both countries, among the individuals that exhibit a negative reaction, it can be observed that men are considerably more than women.