Borçlanma maliyetleri ve TMS 23: borçlanma maliyetleri standardına göre muhasebeleştirilmesi
Borrowing cost and TMS 23: Accounting according to borrowing cost standard
- Tez No: 253511
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ ÇİFTCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
İşletmeler kaynak ihtiyaçlarını öncelikle özkaynaklardan temin etmek ister. Bunun nedeni, özkaynak kullanımının işletmeye maliyetinin olmamasıdır. Ancak, özkaynağın yetersiz olduğu durumlarda işletmeler borçlanma yoluna başvurur. Borçlanma yoluna gidildiğinde borcun vadesine ve maliyetine dikkat edilmelidir. Yabancı kaynağın kullanımı sonucunda faiz, kur farkı, vade farkı gibi borçlanma maliyetleri oluşur.Bu çalışmada; borçlanma, ulusal ve uluslararası muhasebe standartları, muhasebe standartlarında uyum konuları incelenecektir. 23 No'lu Türkiye Muhasebe Standardı'na ve Türk Vergi Mevzuatı'na göre borçlanma maliyetlerinin muhasebeleştirilmesinde bir takım farklılıklar mevcuttur. Bu farklılıkların incelenmesi tezin konusunu oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
Entities, firstable want to provide their resourse requirement from their shareholder?s equity. Because of, using equity has no cost to entity. But, if entities have not enough equity they can apply to borrowing method. If entity choose borrowing method, must be careful for debt maturity and its cost. After the using liability occurs borrowing cost like rate, translation difference, delay interest.In this study; borrowing, national and international accounting standards and compliance with international accounting standards issues will be examined. In borrowing cost recognition has some differences between Turkey Accounting Standards No: 23 and Turkish Tax Legislation. The investigation of these differences will form the subject of a thesis.