Turizm konaklama işletmelerinde yatak optimizasyonu: Muğla-Dalyan'da yer alan örnek bir işletmede uygulama
Bed optimization in tourism accommodation enterprises in a sample company located in Muğla Dalyan
- Tez No: 253523
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN BALDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Turizm, ülkemizde son yıllarda büyük bir gelişme göstermiş ve ekonominin en çok döviz girdisi sağlayan sektörlerinden biri olmuştur. Ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkeler için turizm sektörü; ülkelerin döviz girdisini arttırıcı özelliği, ödemeler dengesine pozitif yönlü katkı sağlaması, emek yoğun bir sektör olması sebebiyle geniş istihdam alanları sağlaması ve bu bağlamda ülkelerdeki işsizliği azaltıcı etkisi olması, devletler için yeni vergi alanları oluşturması, beraberinde gıda, inşaat ve daha birçok sektörün de gelişimine katkıda bulunması, gelişim gösterdiği bölge ve ülkenin ekonomisine artı değerler katması nedeniyle vazgeçilmez bir sektördür.Turizm sektörü her ne kadar hızla büyüse de beraberinde ek maliyetler getirmekte ve ek yatırımlara ihtiyaç duymaktadır. Küresel ekonomik krizin etkilerinin şiddetle hissedildiği ve rekabetin üst düzeyde olduğu bu dönemde, konaklama işletmeleri için en önemli mesele; kapasitenin en iyi şekilde kullanımı ve maliyetlerin düşürülmesidir.Çalışmanın amacı, simülasyon programı yardımıyla Dalyan'da örnek alınan konaklama işletmesinde optimum yatak seviyesinin bulunması ve bu sayede maliyetlerin en aza indirilmesidir.
Özet (Çeviri)
Tourism has shown a major development in our country in recent years and become one of the sector that has provides th largest income of foreign currency. For the developing countries like Turkey, tourism sector is an indispensable sector because of it?s feature of increasing the foreign currency income of countries, providing positive supply to balance of payments, providing vast area of employment because of of it?s labour-instensive feature, having an effect on reducing the unemployment in countries along with contributing to the development of food, construction and a great many of other sectors, contributing positive values to the economy in the area where it improves.Althoug the rapid growth of tourism sector, it brings extra costs and needs extra invesments. In this period when it is felt the effects of global economic crisis and in top level competetion, the biggest issue for accommodation enterprise is to use the capasity in the best way and to reduce the costs.Aim of this work is to find the optimum bed level in the accommodation enterprise that has been taken a sample in Dalyan and thus to reduce the costs to minimum.