Kişilik ve örgüt kültürü bağlamında yıldırma davranışının örgütsel bağlılık üzerine etkisi: Ampirik bir çalışma
In the context of personality and organizational culture, the effect of mobbing behaviour on organizational commitment: An empirical study
- Tez No: 253524
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN GAVCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu araştırma, Muğla ilindeki kamu ve özel hastanelerde çalışan hemşirelerin kişilik özellikleri ve içinde bulundukları örgüt kültürü bağlamında maruz kaldıkları yıldırma davranışının, hemşirelerin örgütsel bağlılıkları üzerine etkisini ortaya koymayı amaçlamaktadır.Bu çalışmada, 15 adet hipotez belirlenmiş ve hipotezlerle ilgili şu sonuçlar elde edilmiştir:Örgütsel bağlılık üzerine, aynı anda yıldırma ve kişilik değişenlerinin etkisi varken, örgüt kültürü değişkeninin etkisi yoktur. Dolayısıyla H1 hipotezimiz kabul edilmiştir (Hipotez 1)Yıldırma ve kişilik değişkenlerinin aynı anda örgütsel bağlılık üzerine etkisi vardır. Dolayısıyla H1 hipotezi kabul edilmiştir (Hipotez 2)Yıldırma ile kişilik arasında anlamlı bir ilişki yoktur. Dolayısıyla H0 hipotezimiz kabul edilmiştir (Hipotez 3)Kişilik ile örgütsel bağlılık arasında anlamlı bir ilişki vardır. Dolayısıyla H1 hipotezimiz kabul edilmiştir (Hipotez 4)Yıldırma ile örgütsel bağlılık arasında anlamlı bir ilişki yoktur. Dolayısıyla H0 hipotezimiz kabul edilmiştir (Hipotez 5)Örgütsel bağlılık üzerine, aynı anda yıldırma ve örgüt kültürü değişenlerinin etkisi vardır. Dolayısıyla H1 hipotezimiz kabul edilmiştir (Hipotez 6)Yıldırma ile örgüt kültürü arasında anlamlı bir ilişki yoktur. Dolayısıyla H0 hipotezimiz kabul edilmiştir (Hipotez 7)Örgüt kültürü ile örgütsel bağlılık arasında anlamlı bir ilişki vardır. Dolayısıyla H1 hipotezimiz kabul edilmiştir (Hipotez 8)Kişilik değişkeninin örgütsel bağlılık üzerine etkisi varken, örgüt kültürü değişkeninin etkisi yoktur. Dolayısıyla H1 hipotezi kabul edilmiştir (Hipotez 9)Örgüt kültürü ile kişilik arasında anlamlı bir ilişki vardır. Dolayısıyla H1 hipotezimiz kabul edilmiştir (Hipotez 10)Hemşirelerin çalıştığı sektör üzerine; yıldırma, örgüt kültürü, kişilik ve örgütsel bağlılık değişkenlerinin etkisi vardır. Dolayısıyla H1 hipotezi kabul edilmiştir (Hipotez 11)Yıldırma değişkeni üzerine demografik özelliklerden; cinsiyet ve eğitim durumu değişkenlerinin etkisi yokken; yaş, medeni durum, hizmet süresi ve çalışılan sektör değişkenlerinin etkisi vardır. Dolayısıyla H1 hipotezi kabul edilmiştir (Hipotez 12)Örgüt kültürü üzerine demografik özelliklerden sadece çalışılan sektörün etkisi vardır. Dolayısıyla H1 kabul edilmiştir (Hipotez 13)Kişilik değişkeni üzerine demografik özelliklerden sadece eğitim durumunun etkisi vardır. Dolayısıyla H1 kabul edilmiştir (Hipotez 14)Örgütsel bağlılık üzerine demografik özelliklerin etkisi yoktur. Dolayısıyla H0 hipotezi kabul edilmiştir (Hipotez 15)
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to manifest in the context of personality traits of nurses and organizational culture, nurses who work in the public and private hospitals of Mugla province, the effect of exposuring mobbing behaviour on organizational commitment.In this study, 15 hypotheses were identified and hypotheses about these results have been obtained:On organizatonal commitment, while mobbing and personality variables have an influence, there isn?t any effect of organizational culture. Consequently, hypotheses of H1 has been accepted. (Hypotheses 1)At the same time, personality traits and mobbing behaviours have an effect on organizational comitment. Consequently, hypotheses of H1 has been accepted. (Hypotheses 2)There isn?t any significant relationship between mobbing and personality. Consequently, hypotheses of H0 has been accepted. (Hypotheses 3)There is a significant relationship between personality and organizational comitment. Consequently, hypotheses of H1 has been accepted. (Hypotheses 4)There isn?t any significant relationship between mobing and organizational comitment. Consequently, hypotheses of H0 has been accepted. (Hypotheses 5)At the same time, mobbing and organizational culture variables have an effect on organizational comitment. Consequently, hypotheses of H1 has been accepted. (Hypotheses 6)There isn?t any significant relationship between mobbing and organizational culture. Consequently, hypotheses of H0 has been accepted. (Hypotheses 7)There is a significant relationship between organizational culture and organizational cımmitment. Consequently, hypotheses of H1 has been accepted. (Hypotheses 8)On organizatonal commitment, while personality variable has an influence, there isn?t any effect of organizational culture variable. Consequently, hypotheses of H1 has been accepted. (Hypotheses 9)There is a significant relationship between organizational culture and personality. Consequently, hypotheses of H1 has been accepted. (Hypotheses 10)On the sector of working nurses, mobbing, organizational culture, personality and organizational commitment variables have an impact. Consequently, hypotheses of H1 has been accepted. (Hypotheses 11)On mobbing variable, while gender and educational status haven?t any impact, there is an effect of age, marital status, service time and working sector. Consequently, hypotheses of H1 has been accepted. (Hypotheses 12)Working sector of demographic characteristics has only effect on organizational culture. Consequently, hypotheses of H1 has been accepted. (Hypotheses 13)Educational status of demographic characteristics has only effect on personality traits. Consequently, hypotheses of H1 has been accepted. (Hypotheses 14)There isn?t any effect of demographic characteristics on organizational commitment. Consequently, hypotheses of H0 has been accepted. (Hypotheses 15)