Türkiye'de kalkınmanın finansmanında tarımın rolü
The role of agriculture in the development finance in Turkey
  1. Tez No: 253559
  2. Yazar: ESİN CANDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR UYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Günümüzde toplumlar, daha iyi yaşam koşullarına kavuşmak istemekte ve bu koşullar için ihtiyaçlarını ekonomik, sosyal ve kültürel farklılıklara göre belirlemektedirler. Bu farklılıklara rağmen tüm insanların beslenme gibi temel ihtiyaçları ortaklık göstermektedir. Bazı ülkeler bu temel ihtiyaçlarını karşılamak konusunda bile yetersiz kalmakta ve asgâri yaşam koşulları altında hayatlarına devam etmektedir.Azgelişmiş ülkelerin genel özellikleri incelendiğinde, bu ülkeler bazen ekonomik bazen de sosyal farklılıkları üzerinden tanımlanarak, gelişmiş, azgelişmiş ya da gelişmekte olan ülkeler gibi kalkınma literatüründe kullanılan kavramlar ile kalkınmışlık düzeyleri tanımlanmaya çalışılmaktadır. Kalkınma gayretinde olan bu ülkelerin karşılaştıkları en temel sorunların başında sermaye birikimi ve finansman konusu gelmektedir. Bu ülkelerde sanayileşme ve kalkınma sürecinde karşılaşılan sermaye birikimi ve kaynak temini darboğazının aşılması bir zorunluluk haline gelmektedir. Kalkınmanın finansmanında ihtiyaç duyulan kaynak miktarının belirlenmesi son derece önemlidir. Bu ülkelerin genelindeki en önemli sektör, tarım sektörüdür. Tarım sektörü çoğu azgelişmiş ülkede hem yaşamsal öneme sahiptir hem de ülke kalkınmasında finansman sağlama rolü üstlenmektedir.Tarım sektörü, temel özellikleri bakımından, herhangi bir ülkede egemen olan üretim biçimi ve üretim ilişkilerinin taşıyıcısı konumundadır. Bu bağlamda Türkiye ekonomisi için tarım sektörünün çok önemli rolleri bulunmaktadır. Özellikle 1980'li yıllardan sonra ekonomide görülen liberalleşme eğimleri ve devlet desteğinin ortadan kalkması ile birlikte, sektördeki istihdam oranı yaklaşık %30 azalmış ve tarım sektörü diğer sektörleri ucuz işgücü açısından beslemiştir. Türkiye ekonomisi için tarım sektörü yaygın görülmesinin yanında ülkenin hammadde ve gıda ihtiyacını karşılamakta ve sanayileşmesine dayanak oluşturmaktadır. Bu çalışmada Türkiye kalkınmasında tarıma yüklenen roller dönemsel olarak analiz edilerek sektörün bugünkü durumu ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, societies want to obtain better life conditions and determine their needs for those conditions according to economic, social and cultural differences. Although those differences, the basic needs of the people like nourishment are similar. Some countries even are not capable to meet those basic needs and continue their lives under minimum living conditions.When the general features of underdeveloped countries are examined, these countries are defined according to their economic or social differences time to time. Their stages of development are defined by concepts such as ?developed, underdeveloped or developing? countries that are used in the literature of development studies. Accumulation of capital and financing issues are the initial basic problems that are encountered by the countries which are in the aim of development. Overcoming the problems of accumulation of capital and resource procurement that are encountered in the process of industrialization and development becomes a necessity in those countries. Determining the amount of resources which is needed in financing the development is extremely important. Agriculture is the leading sector in those countries. Agricultural sector is both vital and has a prominent role of providing finance in the process of development in most of the underdeveloped countries.In terms of its basic features, agricultural sector is the dominant form of production and the conveyor of the relations of production in any country. In this context, it has pivotal roles in the Turkish economy. Especially after the 1980?s -together with the liberalization tendencies and the removal of the government support-, the employment rate in the sector approximately decreased 30% and the agricultural sector provided cheap labor for the other sectors. Besides its prevalence in the Turkish economy, the agricultural sector provides raw material and nourishment and also a central pillar for the industrialization of the country. In this study, the current situation of the sector will be taken up by periodically analyzing the roles given to agriculture in the development of Turkey.