Anadolu Selçuklu Devleti zamanında kurulan sosyal müesseselerin devlet yönetimine etkileri
Anatolian Seljuk State established time the effects of social institutions of the state administration
  1. Tez No: 253569
  2. Yazar: ERSİN BULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ İPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Anadolu'nun fethi ve Selçuklu Devleti'nin kurulmasından sonra, açılan bu yeni topraklara engin bir vatanseverlik duygusu ile bağlanan Selçuklu Türklerinin vücuda getirdikleri dini, içtimâi, iktisadi müesseseler yardımıyla, bu ülkeyi tam bir Türk yurdu ve İslâm diyarı haline getirmeye çalıştıklarını görüyoruz. Meydana getirilen bu müesseseler Türklerin Anadolu'ya gelip yerleşmelerini geniş ölçüde kolaylaştırıyordu. Doğudan batıya devam eden göçlerin hareketi, bu müesseseler sayesinde kolaylaşmaktaydı.Anadolu Selçuklu Devleti zamanında oluşturulan sosyal müesseseler sayesinde, Selçuklu toplumu, bizim 20.y.y'da kavrayamadığımız, o seviyeye ulaşamadığımız yardımlaşma ve yardım anlayışını hayat felsefesi haline getirmişlerdir. Kurulan bu sosyal müesseseler sayesinde devletin üzerindeki iş yükünün azalması sağlanmış ve aynı zamanda toplumda refah düzeyinin artarak devam etmesini sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
After the conquverance of Anatolia and establishment of Seljuk state, we see that by the help of religious, social end economical institutions Selcuklu Turks who depend on this new territory with a full petriotie feelings try to maket his country a whole Turkish land and islamic region. These institutions make Turks settlement down or Anatolia easy. The movement of orgoing migration from east to west become easy by the way of these institutions.By the help of these institutions established during the period of Anatolian Seljuk society had turned this understanding of help anda id which we can?t appreciate in 20 th century into a philosophy of life. Thanks to these institutions the work load of state was lowered and at the same time the walfare of society had continued to grow.