Ereğli Herakleia Kybıstra Antik Kenti
Ereğli Herakleıa Kybıstra Ancient City
- Tez No: 253570
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKIN BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışmamızın konusu Ereğli Müzesinde sergilenen eserler ışığında Ereğli yada antik dönemdeki ismiyle? Herakleıa-KybIstra? antik kentinin tarihçesidir. Ereğli'nin tarihinin insanoğlunun yerleşik ev düzenine geçtiği Neolitik Dönemden Cumhuriyet Dönemine kadar kesintisiz olarak devam ettiği görülür. Siyasal anlamda birlik ilk kez Hitit'ler zamanında sağlanmıştır. İvriz Çayı'nın kenarındaki, İvriz Kaya Kabartması en önemli Geç Hitit mirası olarak günümüze gelmiştir. Ayrıca Adak Anıtı ve çift dilli kabartma anıt geleneksel Hitit özelliklerini başarıyla taşıyan eserler olarak görülür. İlçenin en parlak çağı Roma Dönemi'nde yaşanmıştır. Modern kentin 6 metre altında ortaya çıkarılan Roma Hamamı kalıntısı bunun en önemli kanıtıdır. Bizans Döneminde kent bir üs olarak ve piskoposluk merkezi olarak kullanılmıştır. Osmanlı ve Selçuklu Dönemi eserleri Ulu Camii ile Rüstem Paşa Kervansarayı kentin en gözde eserleridir.Geçmişten aldığı güçle , geleceğe sağlam adımlar atan Ereğli kenti,Cumhuriyet Döneminde Konya İli'nin en köklü ilçelerindendir.
Özet (Çeviri)
Subject of study Ereğli Museum exhibition in the light of the work or the Ereğli in ancient times the name Herakleıa-Kybıstra ancient city is history. Ereğli 's history of humankind built home late order from the Neolithic period to the republican period that continued to is deemed to continue. Political means that the first time in the union's timely provided hitit. İvriz the edge of the, İvriz rock relief today as the most important legacy is hitit later. Also Offering monument monumental reliefs and the double-tongued hitit features traditional works successfully move can be seen. District's as the most brilliant era in the Roman Period has been. Modern under 6 meters of the city revealed the ruins of Roman baths is proof .Bizans the most important period in the city and the episcopate as a top is used as central. Otoman nation's most popular mosques in the city Rüstempaşa caravanserais of work. From the past the power, to the future with firm steps Ereğli city, Republic of the most radical period in the district of Konya province.