İlk İslâmî dönemlerde Maraş(ilk fethinden Selçukluların gelişine kadar)
In the first Islamic periods Maras(from the first conguest of it to Selçuk's arrivig)
- Tez No: 253598
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Anadolu'nun en eski yerleşim yelerinden biri olan Maraş'ın; Müslümanların fetih hareketlerinde bulunup, kuzeye Bizans topraklarına doğru yayıldıkları sırada ve Müslümanlar tarafından fethedildikten sonraki durumu önem arz etmektedir.Suriye'nin hemen kuzeyinde yer alan ve İslâm fetihleri öncesinde Bizans hâkimiyetinde olan Maraş, coğrafî konum itibariyle de Suriye'yi, Orta Anadolu'ya bağlayan bir noktada yer alıyordu. Bahsettiğimiz stratejik konumundan dolayı şehir, bu dönemde meydana gelen ve uzun yıllar devam edecek olan Müslümanlarla Bizanslıların mücadelelerinde kilit rol oynamıştır.Çalışmamızda Anadolu'da, Bizanslılarla Müslümanların mücadelesi özelinde Maraş'ın siyasî, sosyal ve kültürel yönlerini ele almaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
One of the oldest setlement of Anatolia, Maraş where Muslims conguered and spreaded towards to North, to lands of Byzantine and after conguered by Muslims has an importance. Maraş, locating at the North of Syria and ruled by Byzantine before Islam conguests was located at a point connecting Syria to middle Anatolia in respect of geographıcal location.On accaunt of strategıc position which we falked abaut, thıs city played lock part in stiugples betwen Muslims and Byzantinos which happened in this period and would contınue during many years.İn our study, work we trıed to describe Maraş?s politic, social and culturel sides abaut struggle betwen Byzantin and Muslims in Anatolia.