Avrupa Birliği'nde anti damping (karşı düşürüm soruşturması) uygulamaları
Anti dumping aapplications In European Union
- Tez No: 253607
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI CAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 134
Özet
Uluslararası ticarette meydana gelen gelişmeler, teknolojik ilerlemeler ve devletlerarası sınır tanımındaki değişiklikler yeni ticari kavramları ve önlemleri de beraberinde getirmiştir. Bu kavramlardan biri de damping veya anti damping kavramıdır.Avrupa Birliği de iç rekabetini ve sanayilerini korumak için anti damping önlemlerini önemli bir mekanizma olarak kullanmaktadır. Avrupa Birliği'nde ilk anti damping düzenlemesi 22 Aralık 1995 tarihli 384/96 sayılı Konsey Tüzüğü'dür. Bu tüzük Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden gelen düşük fiyatlı dış ticaret mallarına karşı iç pazarı ve rekabeti koruma maksatlı olarak yapılmıştır. Bu tüzük, Avrupa Birliği üyesi olmayan bütün ülkelere karşı uygulanmaktadır. Böylece Birlik, piyasa ekonomisi olmayan veya ekonomisi geçişte olan ülkelerle ilgili spesifik önlemler alabilmektedir. Bu tüzükte zamanla değişiklikler yapılmışsa da ana hatları korunmuştur.Avrupa Birliği'nde anti damping önlemi alınmasına veya alınmamasına ilişkin kararlara karşı, ilgili taraflar Birlik Mahkemeleri nezdinde bireysel korunma yollarına başvurabilmektedir. Birlik Mahkemleri'nin verdiği kararlar taraflar açısından bağlayıcıdır ve vermiş olduğu kararlar Birlik anti damping hukukunun ve uygulamasının işleyişine önemli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Developments in international trade, technogic improvements and the changes of the description of international borders' description has brought forth new commercial concepts and precautions. Damping and anti damping are among those concepts.EU is using anti damping precautions as an important mechanism to protect its inland competition and industries. The first anti damping regulation of EU is the Council Guideline dated 22nd December 1995, number 384/96. this guideline was made to protect the internal market and competition against the cheap foreign trade goods from the countries which are not members of of the Union. thereby, the Union has been able to take specific precautions about countries of which markets are in process or countries which do not have market economy. Although some changes have been made in the gideline durin the time, main features are protected.Concerned sides are able to apply for personal protection ways by Union Courts for or agaiinst Union's taking precautions for anti-damping. Decisions made by the Union Coutrs are obligatory for sides and these decisions contributes a lot to Union anti damping law and its functioning.