Almanya (Bavyera Eyaleti) ve Türkiye'de coğrafya öğretmeni yetiştirilmesinin karşılaştırılması
Comparing the education of geography teachers in Turkey and Germany (Bavaria)
- Tez No: 253630
- Danışmanlar: PROF. DR. H.C. İBRAHİM ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu yüksek lisans tezimde Türkiye ve Almanya'da (Bavyera Eyaleti) Liselere Coğrafya Öğretmeni yetiştirilmesi ele alınmıştır. Konu her iki ülkede yetiştirme programları incelenerek benzer ve farklı yönleri ortaya konmaya çalışılmıştır.Çalışma tarandığında ülkemizde Cumhuriyet döneminde branş öğretmeni yetiştirmenin farklı uygulamaları anlatılarak bugünkü durum ortaya konmuştur. Bazı üniversitelerin coğrafya öğretmeni yetiştirme programları incelenmiştir. Ülkemizde araştırma bulgularına göre branş öğretmeni yetiştirilmesinde çeşitli sorunların ve uygulamadaki aksamaların varlığı tespit edilmiş çözüm önerileri getirilmiştir. Türkiye den daha ileri düzeyde olan Almanya'da farklı uygulama şekilleri görülmüş, bunların Türkiye'de uygulanabilirliği üzerinde özenle durulmuştur.Almanya ile Türkiye coğrafya öğretmeni yetiştirme sistemi arasındaki farklılık Almanya'nın eyaletlerden oluşması ve eğitim işinin eyaletlere bırakılmasıdır. Almanya'da eğitim politikalarına yön veren çok sayıda kurum ve sivil meslek örgütleri bulunmaktadır. Ülkemizde ise eğitim merkezden planlanarak yönetilmekte bazı dönemlerde politik araç olarak kullanılmasını sağlamaktadır. Planlar güncellikten ve çağın gereklerinden uzak olabilmektedir.Araştırmada bulguların ışığı altında geleceğin nesillerini yetiştirecek öğretmenlerin çağın gereklerine cevap verebilecek bilgi ve becerileri kazandırılarak yetiştirilmesi gerekmektedir. Bunun için üniversitelere öğretmenlik mesleğini yapabilecek kabiliyette olan öğrencilerin alınması gerekir. Üniversitelerde öğretim kadrolarının kaliteli olması gerekir. Ders programlarının uygulanabilir ve güncel olması gerekir. Staj döneminde öğretmenlik bilgi ve becerilerinin kazandırılması için okul, üniversite ve Milli Eğitim işbirliği içinde tam anlamıyla koordinasyon sağlayarak çalışması gerekir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is education of geography teachers for high schools in Turkey and Bayern, Germany. Education programs in both countries were examined in an attempt to demonstrate the differences.In this study, different implementations of branch teacher education throughout the Republic period are introduced and the current situation is presented. Geography teacher education programs in certain universities are examined. The presence of a variety of problems and practical breakdowns in education of branch teachers in Turkey country are identified based on research findings and suggestions are made for solving these problems. Different practical methods are observed in Germany, a country more advanced, and viability of these methods in Turkey is deliberated in detail.The main difference between Germany and Turkey in geography teacher education system is the fact that Germany consists of states which are responsible for the handling of education. There are many institutions and professional organizations in Germany which govern educational policies. Whereas in our country, education is centrically planned and managed, which at times results in use of education for political purposes. Therefore plans may lack topicality and actuality.In light of findings in this study, it is concluded that the teachers, responsible of bringing up next generations they are, need to be equipped with skills and abilities according to the demands of modern times during the course of their own education. For this reason, universities should accept students capable of performing the profession of teaching in a proper fashion. Universities need qualified teaching staff. Curricula need to be feasible and up to date. The schools, universities and National Education should cooperate and collaborate in a fully coordinated manner in order to outfit trainees with professional knowledge and skills during the probation period.