Tonı Morrison'ın romanlarında iç/dış alan ve mekânların kısıtlayıcı güç olarak temsili
The representation of interior/exterior spaces and places as limiting power in Toni Morrison's novels
- Tez No: 964972
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İRFAN CENK YAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışma, Toni Morrison'ın seçili üç eserinde, En Mavi Göz (The Bluest Eye) (1970), Sevilen (Beloved) (1987), ve Cennet (Paradise) (1997), karakterler ile hikâyenin geçtiği zaman ve mekânların arasındaki ilişkiye odaklanarak, iç/dış alan ve mekân temsillerini incelemektedir. Lefebvre ve Foucault'nun mekânsallık teorileri ve mekânsallık analizleri ile birlikte yine aynı alandaki çeşitli yaklaşımlar uygulanacaktır. Bu tezin temel odağı, iç/dış yönlerini dahil ederek, mimari ve doğal alanların ve mekânların temsillerinin karakterler, eylemleri ve hikâyenin anlatımı üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu çalışmanın odak noktası, söz konusu romanlarda tasvir edilen iç ve dış alanların, karakterler ve alanlar arasında engeller oluşturduğunu öne sürmektedir. Böylelikle, içine yerleştirilen nesnelerle birlikte bu alanlar ve mekânlar, anlatıda antagonistik özellikler taşıyan kısıtlayıcı bir güç işlevi görmektedir. Bu mekânlar, hikâyelerin akışı içinde karakterler kadar etkili olarak yansıtılmaktadır. Ayrıca, bu alanlar, Afro-Amerikan topluluğu tarihindeki kölelik deneyiminin etkisine ek olarak, kölelik sonrası günümüze ulaşan bu zaman diliminde, Hakim Beyaz Kültür tarafından zamanında yaratılan baskının da altında olan ana ve diğer karakterlere karşı engel teşkil etmektedir. Morrison'ın seçili üç eserini mekânsal açıdan ele alan bu çalışma, caddeler, evler, ağaç evler, odalar, merdivenler, mutfaklar, verandalar, bodrumlar gibi mimari alanlar ve mekânların yanı sıra ev bahçeleri, ağaçlık alanlar, dağlar, nehirler, mağaralar gibi doğal alanlar ve mekânlardan belirli örnekler sağlayarak bu kısıtlayıcı gücün etkisini ortaya koyacak bir yakın okuma yapacaktır.
Özet (Çeviri)
This study explores representations of interior/exterior spaces and places in three selected novels of Toni Morrison, The Bluest Eye (1970), Beloved (1987), and Paradise (1997), concentrating specifically on the relationship between the characters and settings in these works through a close examination of Morrison's works, this study will apply spatial theories and spatial analysis accompanied by various approaches of the field. The primary focus of this study is to scrutinize the representations of architectural and natural spaces and places, including both interior and exterior aspects, and their effects on the characters, their actions, and the narration itself. Claiming that the interior and exterior spaces, portrayed in the aforementioned novels construct barriers between characters and these spaces with the objects placed in also function as limiting power carrying antagonistic features in narration. While these places are projected as authoritative as characters in the course of the stories stand as hindrances against the protagonists and other characters that are influenced by the traumatic experience of slavery and its aftermath. Focusing on the three selected works from spatial perspectives, the present study scrutinizes the influence of this limiting power by providing specific examples of architectural spaces and places such as streets, houses, log houses, rooms, stairs, kitchens, porches, basements, along with natural spaces and places such as back and front yards, woods, mountains, rivers, caves.