From Homi Bhabha's perspective: A postcolonial study of ToniMorrison's beloved and Alice Walker's the temple of my familiar
Homı Bhabha'nın perspektifinden: Tonı Morrıson'un postkolonyal bir çalışması sevgili ve Alice Walker ailenin tapınaktır
  1. Tez No: 872899
  2. Yazar: BASIM HRWSH ABBAS AL-KHAZRAJI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OLGAHAN BAKŞİ YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Acil Tıp, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Emergency Medicine, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez, Afro-Amerikan postkolonyal yazarlar olan Toni Morrison'ın Beloved (1987) ve Alice Walker'ın The Temple of My Familiar (1989) isimli romanlarını analiz etmek için Homi Bhabha'nın postkolonyal teorisini kullanmaktadır. Bu iki yazar, köleliğin insanlıktan çıkarılmasının kahramanlarının hafızasını ve geçmişini nasıl etkilediğini tasvir etmektedir. Eserlerinde geçmiş, şimdi ve hafıza arasındaki yeniden yapılandırıcı tarihe odaklanmaktadırlar. Buna göre, Bhabha tarafından geliştirilen melezlik, taklit ve müphemlik fikirleri, Batı sömürge ve kültürel hegemonyasından etkilenen Doğu bölgelerindeki kayıp kimliği ve zorlukları netleştirmek için kullanılır. Sonuç olarak, bu tez, bireylerin sömürge söylemindeki ırksal, kültürel veya tarihsel farklılıkların yanı sıra ıstırap, şiddet, cinsel saldırı ve kölelik algısına da odaklanmaktadır. Morrison ve Walker, sömürgeci ve sömürgeleştirilmiş arasındaki ilişkiyi tanımlayan karmaşık cazibe ve itme karışımını da tasvir etmektedirler. Bu nedenle tez, Morrison ve Walker'ın seçilmiş romanlarını Bhabha'nın teorileri ışığında açıklayarak seçilen romanlardaki Afrikalı-Amerikalıların çektiği acıların bir analizini sunmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, bu çalışmada seçilen romanların sömürgecilik ve ırkçılık gibi toplumsal ve siyasal meseleleri yansıtmada gerçekçi bir temel gösterip göstermedikleri tartışılmaktadır. Morrison ve Walker, iki romanda, siyahların beyazların kölesi olduğu ve bu gruplar arasındaki mücadeleyi tasvir ederek, kontrol edilen insanlar için köle olarak hizmet eden sömürgeciler ve sömürgeleştirilmiş, siyahlar ve beyazlar, zalimler ve ezilenler arasındaki mücadeleyi yansıtmaktadırlar. Tezin sonuç kısmında, siyahların aşağı grup ve köle olarak kabul edildiği sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis employs Homi Bhabha's postcolonial theory to analyse two selected novels by two Afro-American postcolonial writers; Toni Morrison's Beloved, (1987) and Alice Walker's The Temple of My Familiar (1989). These two authors depict how the dehumanising of slavery affects the memory and past of their protagonists. They focus on the reconstructive history between the past, present, and memory. Accordingly, the ideas of hybridity, mimicry, and ambivalence, which are developed by Bhabha, are used to clarify the lost identity and the difficulties inside Eastern areas impacted by Western colonial and cultural hegemony. Consequently, this thesis concentrates on the individuals' perception of an indication of racial, cultural, or historical differences in the colonial discourse as well as suffering, violence, sexual assault, and slavery; all from a feminine perspective since postcolonialism is usually done through males' perspective. Morrison and Walker also depict the complicated blend of attraction and repulsion that describes the association between the coloniser and colonised. Thus, the thesis aims to present an analysis of the African- American suffering in the selected novels, explaining Morrison's and Walker's selected novels in the light of Bhabha's theories. It also aims to examine if the selected novels show a realistic basis in reflecting on social and political issues like colonialism and racism. Morrison and Walker reflect in the two novels the struggle between the colonisers and the colonised, blacks and whites, oppressors and oppressed who serve as slaves for the controlled people, in that the blacks are slaves for whites, and by portraying the struggle between these groups. Thus, this study concludes that blacks are regarded as the inferior group and slaves.