Belediyelerde kentsel dönüşüm projeleri İzmir büyükkent bütünü için bir çözümleme
Urban transformation projects of municipalities an analysis for İzmir metropolis
- Tez No: 253652
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN TOPRAK KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Zaman içinde kentsel alanlar eskimekle birlikte sosyal, ekonomik, fiziksel ve çevresel problemler ortaya çıkmaktadır. Bu problemleri ortadan kaldırmak ve kentsel alanı yeniden kente kazandırmak için kentsel dönüşüm, planlamanın önemli bir aracıdır. Diğer taraftan yaşanan küreselleşme süreci sermaye için kentsel mekanı vazgeçilmez kılmıştır. Problem çözmesi beklenen kentsel dönüşüm projeleri yarattığı kentsel rantla sermayenin ilgi alanında yerini almıştır. Bu sebeple kaygan bir zemin üzerinde bulunan dönüşümün doğru yönetilmesi gerekmektedir.Ülkemizde de yaygın olarak son on yıldır genellikle gecekondu alanları ve tarihi kent merkezlerini konu alan kentsel dönüşüm projeleri belediyelerce uygulanmaktadır. Ne yazık ki projelerinin doğurduğu sonuçlar nedeniyle kentsel dönüşüm olgusu planlama, yönetim ve diğer boyutlarıyla tartışılmakta eleştirilmektedir. Beklenen çözümün aksine kentsel dönüşüm süreci, problemleri derinleştirmektedir. Bu çerçevede tez, İzmir Büyükkent bütününde bir çözümleme getirmeye çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Because of different reasons, urban areas retrogress as well as emerge social, economic, physical and environmental problems over times. To regain urban areas and remove these problems, urban transformation is an important planning instrument. On the other hand experienced the process of globalisation made urban space indispensible for the capital. Expected to solve urban problems, urban transformation projects due to created urban rent are in the interest of the capital. However in practice planning approach has evolved towards to project-based approach. Therefore transformation which is on the slippery floor should be manage properly.In our country, urban transformation projects which generally treat squatter areas and historical city centers have been applied by municipalities prevalently for last ten years. Unfortunately due to problems caused by the projects phenomenon of urban transformation is argued and criticized about planning, management and its other facts. Contrary to expected solution the process of urban transformation deepens the problems. In this context this thesis tries to make an analysis for Izmir Metropolis.