An overview of company valuation techniques and an application
Şirket değerleme tekniklerinin genel açıklaması ve bir uygulama
- Tez No: 253658
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HABİL GÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Uygun değerleme yöntemlerinin seçimi son yıllarda literatürde konu olmuştur ve muhtemelen uzun yıllar konu olmaya devam edecektir. Analistler,literatürde değişik değerleme yöntemleri kullanmışlardır. Bunlar; indirgenmiş nakit akımı yöntemi, göreceli değerleme yöntemi, indirgenmiş temettü modeli, ekonomik değer katma modeli,net gelir yöntemi ve gerçek seçenekler yöntemidir.Bütün bu modellerin avantaj ve dezavantajlari olsa da,analistler, şirketlerin spesifik özelliklerinin kullanılacak modeli etkilediğini savunmuşlardır.Yine de en uygun modelin indirgenmiş nakit akımı modeli olduğu sonucuna varmışlardır.Bu çalışmanın amacı İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) işlem gören bir şirketin (Ereğli Demir Çelik) indirgenmiş nakit akımları değerleme yöntemini (DCF) kullanarak piyasa değerini oluşturmaktır. Daha sonra değerleme sonuçları şirketin primli mi, indirimli mi yoksa başabaş değerden mi değerlenip değerlenmediğini belirlemek için şirketin piyasadaki değeri ile karşılaştırılmıştır. Analiz aracı olarak bağımsız denetimden geçmiş 2005-2009 dönemini kapsayan mali tablolar kullanılmıştır.Sonuç olarak Ereğli Demir Çelik'in indirimli değerden işlem gördüğü bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The selection of appropriate valuation methods has been the matter in the literature over the last years and will probably continue to be for many years. Analysts have used different methods which are discounted cash flow, relative valuation, dividend discount model, economic value added, residual income and real options models throughout the literature.Even if all these models have advantages and disadvantages, analysts have admitted that the companies? specific properties influence which model to be used. Yet, they have concluded that the most appropriate model is the discounted cash flow model.The aim of this paper is to find out the market value of a company (Ereğli Demir Çelik) traded in Istanbul Stock Exchange (ISE) using the Discounted Cash flow valuation method (DCF). The results are then compared to the actual market price of the company in order to determine whether the company is trading at a premium, at a discount or at par. The analysis tool is the financial statements covering 2005-2009 period. It is found that, the Company is undervalued which means that it is traded at a discount.