The European Union's human rights conditionality: Normative or instrumental
Avrupa Birliği'nin insan hakları koşulluluğu: Değer mi araç mı?
- Tez No: 253659
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIK GÜRLEYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez ?Avrupa Birliği (AB) insan hakları politikalarını uygularken normatif amaçlarla mı hareket eder, yoksa insan haklarını dış ilişkilerinde bir araç olarak mı algılar? sorusuna yanıt aramaktadır. Tez, söz konusu soruyu Türkiye-AB ilişkilerinde uygulanan insan hakları koşulluluğunu inceleyerek ve AB belgeleri ile Uluslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları İzleme Örgütü yıllık raporlarını karşılaştırarak yanıtlamaya çalışır. Eğer AB belgeleri ve İnsan Hakları İzleme Örgütü ve Uluslararası Af Örgütü raporları ortak noktalarda birleşirse, bu AB'nin Türkiye'ye yönelik insan hakları politikalarında normatif bir yaklaşım içerisinde olduğunu gösterir. Bu karşılaştırma, bu tezin AB ve insan hakları literatürüne yaptığı ana katkıdır. İnsan hakları kavramının içeriğine yönelik tartışmanın ardından, AB dış ilişkilerinde insan haklarının rolünü inceler. AB'nin insan haklarını koruma ve destekleme sistemini, yasal belgeleri, AB kurumlarının uygulamalarını ve dış ilişkilerde kullanılan araçları analiz ederek inceler. Tez, AB'nin 2002 ? 2006 yılları arasında Türkiye'ye uyguladığı üyelik koşulluluğunun incelenmesine odaklanır. Resmi AB Belgeleri Uluslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları İzleme Örgütü yıllık raporları bu çalışmanın temel kaynaklarıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses the question ?whether the European Union (EU) acts on normative grounds in implementing its human rights policy or perceives human rights as an instrumental tool in its external relations?. The thesis aims at answering this question by looking at the case of human rights conditionality in Turkey-EU relations and comparing the EU documents and annual reports of Human Rights Watch and Amnesty International. If there is a convergence between reports of the EU and Amnesty International and Human Rights Watch, then it will indicate that the EU has normative approach in human rights policies towards Turkey. This comparison between the reports is the main contribution of this thesis to the literature on the EU and human rights. Following a discussion of the concept of human rights, the thesis analyses the role of human rights in the EU?s relations with third countries. The thesis examines human rights protection and promotion system of the EU through an analysis of its legal documents, practices of its institutions and the instruments used in its external relations. The discussion is particularly focused on EU?s membership conditionality towards Turkey between 2002 and 2006. Official EU documents and the annual reports of Amnesty International and Human Rights Watch are the primary sources used in the analysis.