Bilgisayar destekli üretim ve orman ürünleri sanayiinde uygulanması
  1. Tez No: 25570
  2. Yazar: K.HÜSEYİN KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERİH KUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
ANAHTAR KELİMELER Bilgisayar Destekli Tasarım, Bilgisayar Destekli üretim. Levha Kesim Optimizasyonu, Mobilya Endüstrisi, Orman ürünleri Sanayinde Teknolojik Gelişim ÖZET Bu çalışmada. Orman ürünleri Sanayinde, rasyonalizasyon amacı ile, bilgisayarla entegre üretimin uygulanması hedeflenmiştir. Bilgisayarla entegre üretim, bilgisayar destekli tasarım ve bilgisayar destekli üretimin entegrasyonundan oluşmaktadır. Bilgisayar destekli tasarım ve üretim sistemlerine yönelme, aynı zamanda, teknolojik gelişimi yakalama anlamındadır. Bu hedefe ulaşmada, isletmelerde üretimin hemen her aşamasında sağlanacak, bilgisayar desteği ve matematiksel optimizasyon teknikleri önemli bir araç durumundadır. Bu aracın isletme faaliyetlerine etkisi, üretimde ortaya çı kan kayıplarda (fire oranında) ve işlem zamanında sağlanan iyileştirme ile ortaya konmuştur. Çalışma kapsamı, genelde tüm işletmelere yönelik olmakla beraber, uygulama. Orman ürünleri Sanayinde önemli bir yere sahip olan mobilya endüstrisinde gerçekleşmiştir. Bu amaçla uygulama yap il ab ilecek, KELEBEK Mobilya,TEKAGAÇ San. Tic. A. S. ve KOLEKSİYON Mobilya gibi örnek işletmeler ve O.D.T.ü. CAD/CAM Merkezi, ORARUM Atölyesi seçilmiş, ve 803&6 işlemci tabanlı bir PC 'den yararlanılmıştır. Çalışma yöntemi olarak, CAD/CAM sisteminin yapısının, ve orman ürünleri sanayinde ulaşılan teknolojik gelişmenin, uygu lamaya ışık tutacak şekilde araştırılmasından sonra, bilgisayar kontrollü tezgahlar üzerinde ve ayrıca CAD/CAM sistemine yönelik AUTOCAD, I CEM, DUCT, PHYTI A, QSB ve LOTUS,., gibi yazlımlarla, PC üzerinde, ya da bir iş istasyonunda (work-station) uygulama gerçekleştirilmiştir. Bir mutfak takımının üretime yönelik olarak tasarımı» PC ortamında çalışan bir CAD siste mi olan AUTOCAD ile yapılmıştır. Tasarım, yüzey modelleme ve üretim işleminin entegre bir sistemde gerçekleşmesi örneği DUCT adlı yazılımla bir iş istasyonunda uygulanmıştır. Bilgisayar destekli üretimin işletmelerde uygulanmasının işlet melere sağlayacağı yararları ortaya koyabilmek amacı ile toplam 9804 parçadan oluşan 330 adet mutfak takımının üretimi incelenmiştir. Aynı mutfak takımları için, PC üzerinde Levha kesim optimizasyonu gerçekleştirilmiş ve optimizasyon kont rolleri yapılmıştır. Araştırmada, verilerin daha sağlıklı değerlendirilebilmesi için aynı takımların atölye tipi bir isletmede üretimi de izlenmiştir.II Bilgisayar destekli tasarım uygulaması sonucunda, tasarımda bilgisayar desteğinin sağlanmasının isletmelere önemli yararlar getirebileceği ve isletmelerin önemli bir maliyet yüküne girmeden ürün tasarımında ve geliştirmede bu sistemleri kullanabilecekleri sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca bu çalışmalar ile isletmede zamanla standart ürün dosyaları (file) ve ürün kütüphaneleri oluşabilecektir. Bunun sonucunda ise, gerek duyulduğunda bilgisayarda hemen güncelleştirilebilecek bu veriler yeni ürün tasarımında, ya da ürün geliştirmede çok kolaylık sağlayacağı gibi, üretime de destek olacaktır. Böylece, isletmede önemli ölçüde verimlilik artışı da sağlanabilecek tir. Yapılan araştırmalar CAD uygulamaları ile işletmelerde 2-5 kat arasında verimlilik artışı sağlanabileceğini göstermektedir. Bilgisayar destekli üretim uygulaması sonucunda, üretimde bilgisayar desteğinin sağlanması ile levha kesiminde % 15-20' lerde seyreden fire oranlarının % 6'lara düşürülebileceği bulunmuştur. Ayrıca, kesim işlemi zamanı, klasik yöntemle işleme zamanına göre, 25 katlık bir azalma ile, % 4' e, kullanılan işgücü, 50 katlık bir azalma ile, % 2'ye, delik delmedeki makina işlem zamanı, 4.4 katlık bir azalma ile,% 23 'e, harcanan işgücü ise, 5.6 katlık bir azalma ile, % 18 'e düşebilecektir. Ayrıca işlemlerin yaklaşık sıfır hata düzeyinde ve işletmenin arzu ettiği toleranslar ölçüsünde gerçekleştirileceği de görülmüştür. Bu bulgulara ek olarak, CNC makina ile gerçekleştirilen levha kesim optimizasyonun bir PC üzerinde yapılması sonucun da işletmenin hiçbirsey üretmeden ve hiçbir maliyete katlanmadan üretim sonuçlarını önceden görebilmesi işletmeye önemli olanaklar sağlamaktadır. Böylece İşletme o üretim dönemindeki koşullarına göre, fire minimizasyonuna ya da işlem zamanı minimizasyonuna, karar verebilecektir, özellikle, siparişle çalışan işletmelerde, siparişlerin aşırı yoğunlaştığı dönemler, de, isletmenin bir fayda maliyet analizi yaparak önceliklerini seçme, ya da öncelikler arasında bir denge kurma, fırsatı bulunmaktadır. Araştırma ile ulaşılan sonuçların tüm orman ürünleri sanayi işletmelerinde gerçekleşmesinin ön koşulu, fazla maliyet önyargısına kapılmadan, işletmelerin kendi yapılarına uygun bir planlama ile CAD/CAM sistemlerine yönelmeleri ve üretimde bilgisayar desteğini hızla sağlamaya çalışmalarıdır. Bu amaca ulaşmada, bilgisayar ve kantitatif optimizasyon teknikleri önemli araçlardır.
Özet (Çeviri)
III COMPUTER INTEGRATED MANUFACTURING AND ITS APPLICATION IN FOREST PRODUCTS INDUSTRY K.Hüseyin KOÇ KEYWORDS CAD, CAM, Panel Cutting Optimization, Furniture Industry, Technological Development In Forest Products Industry ABSTRACT The impact of the application of Computer Integrated Manufacturing to Forest Products Industry was investigated, with the aim of rationalization. The methods investigated were: AUTOCAD System as a CAD Systems, Computer Numerical Control (CNC) machine for panel cutting and for drilling, and PHYTIA,a program for optimizing panel cutting, designed for PCs. AUTOCAD system was used to design the model of one of the furnitures as a simple for cabinet furnitures. In application of computer aided manufacturing, for 330 cabinet furnitures, optimization was opteined in panel cutting process by reducing waste in production. Also the drilling required for assemblage was done by CNC machine. The results showed that by using AUTOCAD, an important reduction in products design process, and in drafting time, can be achieved, and the productivity increased. Application of CNC panel cutting machine in production and by using PHYTIA,a reduction of the waste produced, from 15-20 % to 6 %, was obtained. By using CNC machine in panel cutting, machine-time was reduced to 4 Ss, and man-day to 2 %, of the time required by the present practice; in drilling machine-time was reduced to 23 %, and man-day to 18 fc.