Kırgızistan'ın iç ve dış politika paradigmaları
Paradigms domestic and foreign policy of Kyrgyzstan
- Tez No: 253689
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GİRAY SAYNUR BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışmada Soğuk Savaş sonrası, SSCB'nin dağılmasıyla birlikte Orta Asya'da bağımsızlığını kazanan Cumhuriyetler arasında Kırgız Cumhuriyeti'nin İç ve Dış Politikasını belirlemesinde ve yürütülmesinde etkileyen temel faktörler ve bu alanda karşılaştıkları sorunları ve çözüm arayış yolları ele alınmaktadır. Bununla beraber Kırgızistan'ın bölgede karşılaştığı güvenlik sorunları ve bu sorunlar çerçevesinde devletin başat bölgesel aktörlerle ilişkileri ve etkisi incelenmeye çalışılmıştır. Cumhuriyetin iktidar yapısının otoriterliğe yönelişi, halkın yönetime olan tepkisini artırdığı gibi, muhalif güçlerin yükselişini artırmasıyla 2005 Şubat seçimlerden sonra, muhalif güçleri başta olmak üzere halkın ayağa kalkmasıyla gerçekleşen 24 Mart devrimi sonucu görülmüştür. Dolayısıyla ilk Cumhurbaşkanımız Askar Akaev dönemi ve devrim sonrası yönetim değişikliği ile iktidara gelen Kurmanbek Bakiev'in döneminde de yaşanan iç politika sorunları demokratikleşme yolunda güvenliğin, siyasi istikrarın sağlanması ve ekonomik gelişmelerin de olması için etkilemektedir.Global aktörlerin farklılaşan bölgesel çıkarları ve bu çıkarların yol açabileceği çatışmalar veya gerginlikler Orta Asya'nın istikrarını olumsuz etkileyebilecek bir unsur olarak, Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla diplomasinin yenidünyasına zayıf bir durumda giren Kırgızistan'ı da olumsuz etkileyen faktörler arasındadır. Stratejik değerlerin az olmasına rağmen, bağımsızlıktan sonra Orta Asya'nın demokrasi adası olarak ve ekonomik yatırımlara ağırlık vererek, kendisini güvenlik sorunlarından izole etmeye çalışması ve Orta Asya'nın Çin topraklarına açılan önemli kapılarından biri olması uluslararası sistemde bölgede çıkar hesapları yapan büyük güçlerin ilgi odağı haline getirmiştir. ABD, Çin, Avrupa Birliği, Rusya, Türkiye, Iran ve uluslararası ekonomik, siyasi ve askeri örgütlerin de yakından ilgilenmeye başlaması, bütün yeni cumhuriyetler gibi Kırgızistan'ın da Dış Politikası'nı belirlemesinde etkili olmuştur. Kırgızistan'ın dış politikasının belirlenmesi ve yürütülmesi için en önemli zemini iç politikadadır. Dolayısıyla iç politikadaki değişimler dış politikayı de etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
This issue covers basic factors that effect and determine foreign and domestic policy of Kyrgyz Republic, one of the Central Asia countries which earned independence during the period of End of Cold War and collapse of USSR, and the ways to solve the problems that appear in this field. In addition, security problems appearing on the territory of Kyrgyzstan and the relations of local state officials were also investigated. Due to the tendency towards the power by state administration, increasing reaction of people, raise of opposition forces after elections in February 2005, the revolution has been realilzed on 24th of March by perturbed people and the opposition forces being at the head. Therefore even the regime change of the first president Askar Akaev by the coming to the power Kurmanbek Bakiev's didn't positively influence on actual problems of domestic policy, democratization security, political stability and economic development.One of the negative factors that influence Kyrgyzstan, as a new beginner in a world politics after collapse of USSR, is the interest of Global players and following conflicts and tensions as a result, which destabilize situation in Central Asia. Although having little strategic resources, after earning independence Kyrgyzstan began to be considered as the island of democrasy in Central Asia and by stressing on economic investments and keeping itself away from security problems it managed to attract attention of big forces as an open door from Central Asia to China with all advantages it can bring according to international politics system. Naturally, close monitoring of economical, political and millitary organization of such countries as USA, China, European Community, Russia, Turkey, Iran etc had impact on development of Kyrgyzstan's foreign policy. The most important bases for development and realization of Kyrgyzstan's foreign policy is domestic policy. That's why changes in domestic policy influences foreign policy.