Algılanan anne-baba tutumlarının öğrencilerin sosyal bilgiler dersindeki akademik başarıları üzerine etkisi (Bursa ili örneği)
Perception of parents' impact on the achievement of the primary school students at social studies lesson (Bursa province example)
- Tez No: 253690
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜKSEL GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Anne baba tutumlarının bireylerin hayatını her anlamda olumlu ve olumsuz yönde etkilediği su götürmez bir gerçektir. Bireylerin okuldan da önce ilk öğrenme yerleri olan aile ortamları aynı zamanda informal olarak bireylerin eğitildiği ilk ortamlardır. Savunmasız olarak dünyaya gelen bireyin ilk karşılaştığı yer de şüphesiz aile ortamıdır. Bütün bunlar yan yana konulduğunda aile ortamında öğrenilen, edinilen her tür tecrübenin birey için hayati bir önemi olduğu anlaşılır. Şüphesiz bu kadar önemli olan bir aile ortamının, bireylerin okul yaşamlarına da etkisi olacaktır. Bu araştırmada ilköğretim öğrencilerinin Sosyal Bilgiler dersindeki akademik başarılarına, algılanan anne baba tutumlarının ne derece etki ettiği belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma 2007?2008 eğitim ve öğretim dönemi 1.yarıyılında Bursa ili Yıldırım ilçesinde bulunan 1 Kod Numaralı İlköğretim Okulu, 2 Kod Numaralı İlköğretim Okulu , 3 Kod Numaralı İlköğretim Okulu ve 4 Kod Numaralı İlköğretim Okulu'nda öğrenim gören toplam 461 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya başlamadan önce anne baba tutumları ile akademik başarı arasındaki ilişkileri yordayan ve alanda daha önce gerçekleştirilmiş olan çalışmaları kapsayan bir literatür taraması yapılmıştır. Bunun yanında araştırmaya katılan bireylerin anne babalarının tutumlarını nasıl algıladıklarını belirlemek amacıyla ?Anne-Baba Tutum Ölçeği? uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, demokratik, hoşgörülü ve güven verici anne baba tutumlarının öğrencilerin Sosyal Bilgiler dersindeki akademik başarılarını olumlu yönde etkilediği, diğer anne baba tutumlarının ise olumsuz etkide bulunduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is incontestable fact that the attitudes of the parents have a positive or a negative impact on individuals? life in all respects. Families are the environments for the first learning of the individuals prior to school as well as the environments where the first informal education is given. Also the first environment which meets the unprotectedly born individual is his family .When all these are combined together than it will be easily understood that any kind of experience learned, acquired in the family environment has an essential significance for the individual. The family environment which is so significant will without doubt have an impact on the school life of the individuals. In our research, it was exerted to determine to what extent the perceived behaviours of the parents have an impact on the academic achievements of the primary school students at Social Studies Lesson .The research were made among the 461 students in 2007-2008 academic year at 1 Coded Primary School, 2 Coded Primary School, 3 Coded Primary School and 4 Coded Primary School which are located at Yıldırım District in Bursa .The schools that the research is to be carried out were randomly selected taking into consideration their closeness to the centre and the ones that the researcher could easily reach were selected. A literature scanning including the researches predicting the relations between the parents' attitudes and academic accomplishments which were previously completed was performed prior to the startup of the research. Besides, ?Parent Attitude Scale? was implemented in order to specify how the participant individuals involved in the research perceive the attitudes of their parents. As a result of the research, it was determined that the attitudes of parents other than the democratic, tolerant and reassuring do not have a positive impact on the accomplishments of the individuals at the Social Studies Lesson. And it was also determined that the individulas facing conservative, perfectionist, repressive, indecisive, oblivious attitudes have a lower level of accomplishment than the ones facing democratic, tolerant and reassuring attitudes.