Kültürlerarası diyalog açısından öğrenci değişim programları-Erasmus örneği-
Exchange student programmes in terms of intercultural dialogue- sample of Erasmus-
- Tez No: 253688
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FETHİ GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Dünya küreselleşme süreçleri ve bunların etkisi ile yeni bir dönüşüme girmiştir. Bu süreçler kapsamında sosyal bilimleri de yakından ilgilendiren çeşitli kavramlar ortaya çıkmıştır. Bu kavramlardan yaşadığımız yüzyılı en çok alakadar edenlerinden biri de `medeniyetler çatışması'dır. Bu kavram varlığından sıkça söz ettire dursun toplumlar arası etkileşimler, farklı kültürlerin çeşitli şekillerde bir arada bulunması ve çok kültürlülük, medeniyetler arasındaki çatışmalarını adete kültürlerarası bir diyaloga dönüştürmektedir.Türkiye AB'ye uyum sürecinde ,birbirini tamamlayan ve rekabet gücü yüksek ?Avrupa Yüksek Öğretim Alanı?nın kurulması olarak özetlenebilecek olan Bologna Deklarasyonu'na 2001 yılında Prag'da dahil olmuştur. Bu süreçle Avrupa ,2010 yılına kadar bilgi Avrupa'sı olmayı kendine hedef belirlemiştir.AB Gençlik ve Eğitim Programlarının yükseköğretimle ilgili olan eylem alanı Erasmus Programı , anlaşmalı AB üye ve aday ülkeleri arasındaki anlaşmalara bağlı olarak öğrenci ve akademisyen değişimlerini kapsamaktadır. Bu değişimler sayesinde de küreselleşmenin doğal bir getirisi olan çok kültürlülüğün meydana getirdiği kültürlerarası diyaloglar çoğalmakta ve kültürlerarası çatışmalar yerini eğitim alanındaki değişim programlarının da katkılarıyla empatik bir iletişime dönüştürmektedir.Bu çalışmada AB Gençlik ve Eğitim Programlarının alt eylem alanlarından olan Erasmus Programının kültürlerarası diyalogdaki rolünü ve Erasmus Programına dahil olmuş değişim öğrencilerinin bu konuya bakış açılarını ortaya çıkarmak amaçlanmıştır.Araştırmada Erasmus Programına dahil olmuş öğrencilerin programa katılmaktaki temel amaçları eğitimdir. İkinci sırada ise kültürle ilgili konular gelmektedir. Erasmus programının kültürlerarası diyalogdaki rolünün büyük olduğunu düşünmektedirler ve programın kültürlerarası ilişkileri pekiştirdiğini düşünmektedirler.Öğrenciler Erasmus Programıyla ilgili değerlendirmeleri oldukça olumlu yönlerdedir. Genel anlamda programdan hepsi memnun kalmıştır. Erasmus programının hiçbir olumsuz yanının olmadığını söyleyen öğrenci sayısı yüksektir. Öğrenciler programın en olumsuz yanının , öğrencilere verilen hibenin yetersiz olmasından dolayı olduğunu ifade etmişlerdir. Kaldığı ülkeye uyum vb. süreçlerle ilgili uyum sorunu yada problemler yaşayan öğrencilerin , genelde benzer ülkelere gittikleri gözlenmiştir.Erasmus Programına dahil olmuş öğrencilerin gittikleri ülkelerde Türkiye'nin modern yüzünü tanıtma gibi bir görev üstlendiklerini de araştırma sonucunda söylenilmesi mümkündür. Araştırmaya katılan öğrenciler gittikleri ülkelerde genelde Türklere yönelik olumlu bakış açılarıyla karşılaşsalar da olumsuz ve yanlış bilgilere sahip olanların Türk öğrencileri tanıdıktan sonra önyargılarının ortadan kalktığını ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The world has been entered a new transformation with the effect of the globalization.Within the context of that process the intimately matter of the social science are arised.One of the concept that most interest of our century is;clash of civilization .Whitin that concept has been continue to talked by everybody,the interaction of between the society has being together with different way to the different culture and multicultural,it has nearly turned into the clash of civilization to the cultural dialogue.In 2001,Praha,in adaptation process with EU,Turkey was included to Bologna Declaration which can be defined as complementary and high competitive strenght ?European High education Area? . With this process,Europe determined her destination to become? europe of knowledge? till the 2010 .Erasmus Programme , which is the European Union Education and Youth Programmes?radius of action related to higher education ,consists of exchanging the students and academics bound to agreements between members and cadidates of EU. Thanks to these exchages , intercultural dialogues are achieved by multi culture which is the natural yield of globalization and the intercultural conflicts turn into an empatic communication with the help of exchange programmes in education field.This paper aimes to uncover the role of Erasmus Programme which is one of the European Union Education and Youth Programmes?radius of action ,in intercultural dialogue and the ideas of students who took part in this programme.In this research, the main goal of students in participating in Erasmus Programme is education.Second goal is about cultural exchanges.It `s considered that Erasmus Programme has a great role in intercultural dialogue and also it reinforces the intercultural relations.Students? evaluations about Erasmus Programme are very affirmative.In general they were all pleased about the programme. The number of students who thought that Erasmus programme has no negative effect is very high.Students also denoted that the only negative side of Erasmus is that the donation is not enough. It is observed that students who had difficulties in adaptation in host country or problems like that ,had gone to simillar countries.It is possible to say that students who participated in Erasmus programme assumed the role of advertising the modern side of Turkey. Students that took part in this research emphasized that even they mostly encountered with the positive visions about Turkey ,the ones who had had wrong and negative points of view about Turkey changed their minds and broke their prejudices we they got to know Turkish students.