İşyerlerinin kapanmasında insan kaynakları birimlerinin işlevleri
Human resources department?s functions in closing down of work places
  1. Tez No: 253711
  2. Yazar: SEDA AKMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ODAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Ekonomik krizin iyice derinleştiği bugünlerde, sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranlarında üst üste kötü yönde rekorlar kırılırken, makro ekonomik göstergelerdeki kötü haber serisine istihdam verileri de eklendi. Ekonomide yaşanan tıkanıklığa çözüm aramak amacıyla önlem paketleri hazırlanırken, Kriz Türkiye'de ve Dünya'da yüzbinlerce kişiyi işsiz bıraktı.ILO'nun işsiz kapsamında değerlendirmediği iş aramaktan vazgeçenlerin sayısı ile gerçek işsiz sayısı 5 milyon 772 bin'e işsizlik oranın ise 22,3'e çıktı. Bölgesel kalkınma projeleri ve mesleki eğitime önem verilmesi ile krizin etkileri azaltılmaya çalışılırken, kapanan işyerlerinin sayısı ve İşsizlik Sigortası başvuruları her gün, bir önceki günden daha artmaya devam etti.İşkur, yeni yapılanma sürecinde işgücü ve işsizlik rakamları ile işveren, açık iş kayıtlarını sağlıklı hakle getirebilmek için kampanya yürütüyor.Bu çalışmalar devam ederken, sanayide birçok büyük firma kapatmamak için, iş hukukun tüm enstrümanlarını kullanmaya çalıştılar. Bazıları kısa çalışma uygulamasını hayata geçirdi, bazıları ise geçici olarak işyerlerini kapattılar.Yazılı ve görsel basından bu haberleri takip ederken, bir yandan çevrenizde her 10 kişi de 4'ünün işsiz kaldığını görmek diğer yandan özel sektörde karşılaştığım işyeri kapanması ve bu süreçte insan kaynakları bölümlerinin işlevlerinin güçlendirilmesi gereksinimi ile bu konu incelenmiştir.Birinci bölümde işyeri ve işyeri kapanması kavramı hukuki boyutta ele alınırken, ikinci bölümde insan kaynaklarının işlevleri incelenmiştir. Son olarak, kriz döneminde 1100 kişi istihdam ederken, kapanma kararı ile tekstil boyahane ve konfeksiyon fabrikalarında çalışan 670 kişinin işine son vermek durumunda kalan Pagmat Grup İcra kurulu başkanı Sayın Nejat Almış ile yapılan bir söyleyişi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
While industrial productivity and usage capacity percentages getting lower during these days of deep economic crisis, unemployement numbers are added to bad news series of macro economic indications. While stimulus packages are prepared to find solutions to the caos in the economy today, crisis left thousands of people unemployed both in Turkey and in the world.The percentage of real unemployed and people who gave up looking for a job who are not considered as ? unemployed? according to ILO reached to 5,772.00 , 22,3 % in general. Effects of crisis have decreased by using regional development projects and job trainings, but number of closing businesses and applications for unemployement increased day by day.Iskur is continuing a campaign in new re-constructing period to build a correct employement database of man power, employers and unemployement figures. While all these efforts were continuing, some industrial companies tried to use all instruments of business law to stay open . Some started shorter working times, some closed temporarily.While following all the news from the media , I saw the need of empowering human resources departments and its functions when I observed an average of 4 people losing their jobs out of 10 and experienced closing of a business in private sector and I prepared this thesis under the light of these perspectives. Business and closing businees is searched through business law aspect in the first chapter. Functions of human resources are analysed in the second chapter.The last but not the least, there is an interview with Mr Nejat Almis , Chief Excecutive President of Pagmat Group, who had to lay off 670 workers out of total 1100 due to closing textile and paint plants during the crisis.