Kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlerin örgütsel bağlılık düzeylerinin karşılaştırılması
A comparison of permanent and contractual teachers? organizational commitment levels
- Tez No: 253713
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABİT MENTEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Araştırmanın temel amacı, ilköğretim okullarında görev yapan kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlerin örgütsel bağlılık düzeylerini okullarına, mesleklerine, çalışma arkadaşlarına ve öğretim işlerine bağlılıkları boyutlarında karşılaştırmaktır. Kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlerin bu boyutlardaki örgütsel bağlılık düzeylerinin cinsiyetlerine, kıdemlerine, medeni durumlarına, branşlarına ve öğrenim düzeylerine göre farklılık gösterip göstermediğini ortaya çıkarmaktır. Araştırmanın evrenini 2008?2009 eğitim-öğretim yılında, Amasya ili ve merkez ilçelerindeki ilköğretim okullarında görev yapan kadrolu ve sözleşmeli öğretmenler, örneklemini ise Amasya merkez ve altı ilçesinden 610 kadrolu ve 147 sözleşmeli olmak üzere toplam 757 ilköğretim okulu öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada ?Tarama Modeli? kullanılmıştır. Veriler Cevat CELEP' in ?Çok Boyutlu Örgütsel Adanmışlık Öğretmen Ölçeği? ile toplanmıştır. Analiz sonuçlarına göre; ilköğretim okullarında görev yapan kadrolu öğretmenler ile sözleşmeli öğretmenlerin örgütsel bağlılık düzeyleri arasında fark olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Kadrolu öğretmenlerin örgütsel bağlılık düzeyleri ( :3,9) sözleşmeli öğretmenlerinkine göre ( :3,7) yüksek bulunmuştur. Öğretmenlik mesleğine bağlılık düzeyi kadrolu öğretmenlerde ( :4.22) sözleşmeli öğretmenlere göre ( :4.44) daha düşük çıkmıştır. Kadrolu öğretmenlerin okula bağlılık düzeyleri ( :3.46), sözleşmeli öğretmenlere ( :3,23) göre yüksektir. Kadrolu öğretmenlerin çalışma gurubuna bağlılık düzeyleri ( :3,75), sözleşmeli öğretmenlere göre ( :3,42) yüksek bulunmuştur. Kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlerin okula bağlılık düzeyleri kıdemlerine göre farklılık göstermiştir (p=0.021). Bir-beş yıl arasında kıdeme sahip kadrolu öğretmenlerin okula bağlılık düzeyleri bir-beş yıl arasında kıdeme sahip sözleşmeli öğretmenlerin okula bağlılık düzeylerinden fazladır. Kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlerin okula bağlılık düzeyleri branş durumlarına göre farklılık göstermiştir (p=0.014). Kadrolu sınıf öğretmenlerinin okula bağlılık düzeyleri sözleşmeli sınıf öğretmenlerinin okula bağlılık düzeylerinden yüksektir. Kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlerin okula, öğretim işlerine, öğretmenlik mesleğine ve çalışma grubuna bağlılık düzeyleri medeni durumlarına, eğitim düzeylerine ve cinsiyetlerine göre farklılık göstermemektedir.Anahtar Sözcükler; Örgütsel Bağlılık, Kadrolu Öğretmen, Sözleşmeli Öğretmen, Çoklu Bağlılık Boyutları, İlköğretim Okulu
Özet (Çeviri)
The primary goal of the research is, comparing the organizational commitment level of the permanent and contracted teachers work at elementary schools with respect to the meaning and dimension of their commitment to schools, professions, colleagues, and education and training activities. It was studied at the research to find out if the organizational commitment level of permanent and contracted teachers at these dimensions shows differences considering with their gender, seniority, marital status, branches and educational background. The permanent and contracted teachers have been working at the elementary schools in Amasya province and its central districts in the training-education period of 2008-2009 years form the population of the research study; 610 permanent and 147 contracted teachers, totally 757 teachers work at elementary schools in Amasya province and its 6 central districts form the sampling space. ?Survey Method? was used at the research. The data have been collected by means of ?Multi Dimensional Organizational Commitment Teacher Scale? of Cevat CELEP. According to the given analysis results, it was concluded that there are differences between the organizational commitment levels of the permanent teachers and contracted teachers work at the elementary schools. The organizational commitment levels of the permanent teachers ( :3.9) was found as higher than the organizational commitment levels of the contracted teachers ( :3.7). The teaching professional commitment levels of the permanent teachers ( :4.22) was realized as lower than the teaching professional commitment levels of the contracted teachers ( :4.44). The commitment levels to the schools of the permanent teachers ( :3.46) is higher than the commitment levels to the schools of the contracted teachers ( :3.23). The commitment levels to working groups of the permanent teachers ( :3.75) was found as higher than the commitment levels to working groups of the contracted teachers ( :3.42). The commitment levels to the schools of the permanent and contracted teachers showed differences regarding their service and professional seniority (p=0.021). The commitment levels to the schools of the permanent teachers have between one and five years of service and professional seniority is higher than the commitment levels to the schools of the contracted teachers have between one and five years of service and professional seniority. The commitment levels to the schools of the permanent and contracted teachers showed differences regarding their professional branches (p=0.014). The commitment level to the schools of the permanent class teachers is higher than the commitment levels to the schools of the contracted class teachers. The commitment levels to the schools, teaching activities, teaching profession and working group of the permanent and contracted teachers showed differences regarding their marital status, educational background and genders.Key Words; Organizational Commitment, Permanent Teacher, Contracted Teacher, Multi Dimensions of Commitment, Elementary School.