Değişen terörizmle mücadele kavramı çerçevesinde ?haklı savaş?
Changing consepts in the context of combating terrorism ?just war?
- Tez No: 253726
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKNUR TÜRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
Bu çalışmada, 11 Eylül 2001 olayları öncesi ve sonrasında başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere Batılı devletlerin terörizm, haklı savaş ve insan haklarına yaklaşımı konu edinilmiştir. Bu düşünceden yola çıkarak, ilk olarak, konuyla ilgili kavramlar izah edilmeye çalışılmıştır. Daha sonra kavramların tarihsel köklerinden ve uğradıkları değişimden yola çıkılarak, bugünkü durumu ele alınmıştır. Bu çerçevede genelde Batı'nın özelde ise Amerika'nın politikalarının teröre esin kaynağı olup olmadığı sorgulanmıştır. Aynı şekilde değişen terörle mücadele çerçevesinde Amerika Birleşik Devletleri tarafından ortaya atılan ?Haklı Savaş Doktrini?nin perde arkası ve Amerika Birleşik Devletleri'ne sağladığı yararlar aralanmaya çalışılmıştır.Araştırmanın sınırları ise ?Haklı Savaş? kavramının ortaya çıktığı M.S. V. yy'dan başlayarak, 11 Eylül 2001 terör saldırıları öncesi ve sonrası ile bu süreçte Amerika Birleşik Devletleri'nin terörle mücadele politikası ve bunun sonucunda ortaya çıkan insan hakları ihlallerini de içeren zaman periyodu üzerinde yoğunlaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, before and after the events of September 11, 2001 primarily in the United States of America to the Western states, terrorism and human rights approach to just war issues was obtained. Therefore, firstly, the concepts concerning the subject were tried to be explained. After that, considering the historical roots of the concepts and the changes that they had in the past, their circumstances of today were searched. In this connection it was investigated that if the West in general and especially America's policy inspired and originated terror or not. Likewise, changing the fight against terrorism within the framework of the United States posed by the ?just war? behind the scenes doctorine's and the United States is tried to be among the benefits.The scope of the research intensifies on, ?Just War? concept emerged that the MS V. century September 11, 2001 terrorist attacks before and after this process with the United States counter-terrorism policy and as a result, the resulting human rights violations.