İlköğretim din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinde kullanılan drama yönteminin öğrencilerin ahlaki kazanımları ve derse yönelik tutumları üzerindeki etkisi
The effects of the method of drama used in the course of religion culture and moral knowledge on the moral acquiring of students and their attitudes towards course
- Tez No: 253760
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma, ilköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinde kullanılan drama yönteminin öğrencilerin ahlaki kazanımları ve derse yönelik tutumları üzerindeki etkisinin incelendiği deneysel bir çalışmadır. Bu araştırma, Amasya İli Suluova ilçesinin Hacıbayram ve Şeker İlköğretim Okullarını 6. sınıflarında 2008-2009 öğretim yılında öğrenim görmekte olan dört sınıftaki toplam 88 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Bu sınıflardan basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen iki sınıf deney, diğer iki sınıf ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Deney grubunda derslerin işlenmesinde ağırlıklı olarak drama yöntemi, kontrol grubunda ise geleneksel yöntemler kullanılmıştır. Deney ve kontrol grubundaki öğrencilere araştırmanın teorik boyutuyla uyumlu olarak geliştirilen nicel veri toplama araçları (Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersine Yönelik Tutum Ölçeği ile İslam'ın Sakınılmasını İstediği Davranışlar Ünitesi Kazanımlar Ölçeği) uygulanmıştır. Aynı zamanda sadece deney grubuna uygulanmak üzere hazırlanan nitel araçlar (anket ve gözlem) da kullanılmıştır. Söz konusu veri toplama tekniklerinden elde edilen bulgular çerçevesinde, drama yöntemiyle işlenen Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin öğrencilerin Din Kültürü ve Ahlaki Bilgisi dersine yönelik tutumları ve ahlaki kazanımları üzerindeki etki düzeyi analiz edilerek hipotezler test edilmiştir. Verilerin istatistiksel analizi için t-testi kullanılmıştır.Araştırma sonucunda, nicel veriler drama yönteminin öğrencilerin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersine yönelik tutumları ve ahlaki kazanımları üzerinde olumlu bir etkisi olmadığını göstermekte ise de, nitel veriler drama yönteminin öğrencilerin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersine yönelik tutumları ve ahlaki kazanımları üzerinde olumlu bir etkisinin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study which is an experimental research is to examine the effects of drama technique used in the course of Religion Culture and Moral Knowledge (RCMK) on the moral acquiring of students and their attitudes towards the course.This study was applied to 88 students in four classes who were in the sixth grade attended Hacıbayram and Şeker Primary Schools in Suluova, Amasya in the academic year of 2008-2009. From these students, two classes were chosen as an exprimental group while the other two were taken as a control group by a random technique. While the drama technique was mostly used in the experimental group during the teaching of the course, traditional methods were used in the control group. While two scales based on quantitative data (the scale of students? attitude towards the course of RCMK and the scale of ethical behaviour in terms of Islamic Religion) were administered for both groups, a questionnaire and observation methods were used for only the experimental group.In order to measure the effects of drama technique on the moral acquiring of students and their attitudes towards the course some hypothesis were tested. T-Test was used for the purpose of statistical analysis of data.It is found that while the quantitative data indicated that drama technique did not effect positively on the moral acquiring of students and their attitudes towards the cause of RCMK, qualitative data showed that the drama technique had on positive effects on moral acquiring of students and their attitudes towards the course of RCMK.