İlköğretim 7. sınıf Türkçe dersinde dramatizasyonla yaratıcı dramanın karşılaştırılması
Comparison of dramatization and creative drama in the seventh grades Turkish lesson of the elementary schools
  1. Tez No: 253762
  2. Yazar: KAHRAMAN KOÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ÇEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim yedinci sınıf Türkçe dersinde, okuduğunu anlama ve anladığını yazıyla anlatma becerilerinin gelişiminde, dramatizasyonu bir yöntem olarak kullanmakla yaratıcı dramayı bir yöntem olarak kullanma arasında bir fark olup olmadığını ortaya koymaktır.Çalışma Türkçe dersi ile sınırlandırıldığından, kuramsal bölümde dil ve Türkçe öğretimi, temel dil becerileri ve Türkçe öğretiminde yöntemler üzerinde durulmuştur. Katılımcılarını ilköğretim yedinci sınıf çocuğu oluşturduğu için, bu yaş düzeyi çocuğunun gelişimi üzerinde de durulmuştur.Bu çalışma, sekiz denenceden oluşan ön-test ve son-test desenli deneysel bir çalışmadır. Deney tasarımı olarak ?Kontrol Kümeli Ön-Test-Son-Test Modeli? kullanılmıştır. Deney kümesinde yaratıcı drama yöntemi, kontrol kümesinde ise dramatizasyon yöntemi kullanılmış olup, uygulamadan sonra kümelere son-testler uygulanmıştır.Bu araştırmada elde edilen bulgular, ilköğretim yedinci sınıf Türkçe dersinde, okuduğunu anlama ve anladığını yazıyla anlatma becerilerinin gelişiminde yaratıcı drama yönteminin dramatizasyon yöntemine göre daha etkili olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to put forward whether there is a difference between using the dramatization as a method and using the creative drama as a method in the Turkish lessons of seventh grade the elementary school, namely in the development of reading skills and skill of explaining what is understood in a written way.As the research is restricted with the Turkish lesson, in the theoretical section language and Turkish teaching, primary language skills, and methods in Turkish teaching have been explained. Because the participants are composed of the seventh graders of the elemantary schools, the child development of this age is also given.This is an experimental research model consisting of eight hypotheses, in which pretest and posttest design is used. ?First test-Final test model with a control group? was used as the design of the experiment. Creative drama method was used in the experimental group and dramatization method was used in the control group, final tests were applied to the groups after the application.The findings obtained in this research have put forward that creative drama method is much more effective compared to the dramatization method in the Turkish lessons of seventh grade the elementary school, namely in the development of reading and writing skills.