Van Kalesi florası
Flora of Van castle
- Tez No: 25377
- Danışmanlar: PROF. DR. AVNİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
-Öb- ÜZET Bu florist ik araştırma Van'ın Batısında bulunan, Van Kalesi eski v a n 5 e h r i v e ç e v resi n d e yapıl m ıstır, v a t t i 1 i sınırları içi nde bu 1 unarı çalış rna a 1 arı ı n ı n y üks ek 1 i ğ i 1700-175? m. arasında değişmektedir. B9 karesine giıen araştırma alanının flor istik listesi“Türkiye Florası”nın dokuz cildinde yayınlanmış fami 1 yalaı a ait cins ve türlerin sıralanmasına göre ver i lmiştiı. Araştırma alanından 1990-1992 yılları aıasında toplanan 1000 bitki örneğinin değerlendirilmesi yapılarak toplam 46 familyaya ait 159 cins ve 23 6 tür tespit edilmiştir. Teşhisleri yapılan 236 bitki örneğinden 16 'sınırı ise endemik oldukları bulunmuştur. Çalışma alanı florasının % 35. 5' inin îran-Turan, % 7,6'sini Avrupa-Sibirya % 1.6'ünü Akdeniz elementleri 'run oluşturduğu ve birden fazla fitocoğrafik bölgesi olan (çok bölgeli) vede coğrafik bölgesi bilinmeyen taksonlarm oranları ise sırası ile % 34.3 ve %6.3 oldukları bulunmuştur. Ayrıca çalışma alanının florasında en çok tür içeren familya, ve cinslerin sıralaması şöyle bulunmuştur. Fami lyalar: Asteraceae 30
Özet (Çeviri)
-58 SUMMARY This florist ik study was carried out on Van Castle which is West of van. Altitude of the research area which is in van is between 1700 m. to 1759 m. in grid system was adoped for Turkey's flora the place in the B9 square. The flora of researched area had been listed according to the listing rule of“Flora of Turkey”46 families, 159 genera ant 236 species had been determied on the 1000 plant materials which had collected area in 1990-1992 years and 16 taxa of there species are endemic to Turkey's flora. Flora researched area composed of % 35.5 Iran- Turan. % 7.6 Avrupa - sbirya and % 1.6 Mediterranean elements. Moreoveif has % 34.3 multiregion and species to major families and genera in the flora of researched area following. Families: Asteraceae 30