Kurubaş geçidi (Van) florası
- Tez No: 28240
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LÜTFİ BEHÇET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
100 7. ÖZET Bu floristik araştırma Van'ın 12 km. güneydoğusunda bulunan Kuru baş Geçidi 'nde yapılmıştır. Van il sınırları içinde bulunan çalışma alanının yüksekliği 1750 m. ile 2600 m. arasında değişmektedir. Alanımız, Türkiye Florası için uygulanan grid sistemine göre B9 karesine girmektedir. Araştırma alanından 1992 ile 1993 yılları arasında toplanan 1576 taksonun değerlendirilmesi yapılarak toplam 51 familyaya ait 192 cins ve 410 tür tespit edilmiştir. Teşhisleri yapılan 410 taksondan 1V i R9 karesi için yeri kayıt ve 29 unun ise endemik oldukları bulunmuştur. Belirlenen taksonların fitocoğrafik dağılımları: %44 tran-Turan, %7 Avrupa-Sibirya > %1 Akdeniz elementlerinin oluşturduğu ve birden fazla fitocoğrafik hölgeye ait olanlarla ait olduğu fitocoğrafik bölge si bilinemeyen taksonların oranları ise sırasıyla %20 ve %27 oldukları bulunmuştur. Ayrıca çalışma alanının florasında en çok tür içeren ilk on familya ve cinslerin sıralanması şöyle bulunmuştur: Familyalar; Asteraoeae 63 (%1 5.3),Brassicaceae 50(%12.1), Fabaceae 39 (%9.5), Poaceae 34 (%8.2), Lamiaceae 24 (%5.8>, Ca ryophyl laceae 19 (%4.6), Apiaceae 18 (%4.3), Boraginaceae 17 (%4.1), Ranunou laceae 15 (%3.6), Papaveraceae 13 (%3.1). Cinsler; Astragalus 19 (%4.6), Centaurea 12 (%2.9), Alyssum 11 (%2.6), Silene 8 (%1.9), Salvia 8 (%1.9), Papaver 8 (%1.9), Erysimum 8 (%1.9), Veronica 8 (%1.9), Ranunculus 6 (%1.5), Euphorbia 6 (%1.5).
Özet (Çeviri)
101 8. SUMMARY This floristic reaesrnh had been carried out on the Ku- rubaş Passage which is southeast of Van 12km. Altitude of the research arp.a which is in Van is between 1750 m. to 2600 m. Tn grid system was adopted for Turkey's Flora, the place is in the R9 Square. 51 families, 192 genera and 410 species were determined on the 1576, plant materials which collected from research area in 1992 and 1993. A total of IX taxa of 410 species arc new records for R9 Square, and 29 taxa of there species are endemics to Turkey's flora. The phytogeographic distributions of the taxa determined arc as follow: 44% Trano-Turanian, 7% Euro-Siberian and 1% Mediterranean elements. Moreover, it has 20% mul t i -region and 27% no defini ting region According to number of species, 10 major families and genera in the flora of researched area arc. as follow: Asteraceae 63 (15.3%), Brassicaceae 50 (12.1%), Fabaceae 39 (9.5%), Poaceae 34 (8.2%), Lamiaceae 24 (5.8%), Caryophyl- laceae 19 (4.6%), Api aceae 18 (4.3%), Roraginaceae 17 (4.1%), Ranuneu 1 aoeae 15 (3.6%), Papaveraceae 13 (3.1%). Astragalus 19 (4.6%), Centaurea 12 (2.9%), Alyssum 11 (2.6%), Silene 8 (1.9%), Salvia 8 (1.9%), Papaver 8 (1.9%), Erysimum 8 (1.9%), Veronica 8 (1.9%), Ranunculus 6 (1.5%), Euphorbi a 6 (1.5%). 'ÜKSBBMSEfftff'