Bankacılık sektöründe teknolojik ürün geliştirmenin sürdürülebilir rekabete etkisi
The affects of developing techonological products to sustainable competition in banking sector
- Tez No: 253810
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAHMİ DENİZ ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bankacılık sektöründe teknolojik ürün geliştirmenin sürdürülebilir rekabete etkisinin tez konusu olarak seçilmesinin nedenleri artan rekabet, değişen ihtiyaçlar, zevkler, tercihler, v.b., gelişen teknoloji ve zaman ve maliyet faktörünün daha önemli hale gelmesi olarak sıralanabilir.Bu tez çalışmasında ilk olarak bankacılık sektörü irdelenmiştir. Bankacılık sektörünün geçmişten bugüne rekabet yönünden gelişimi, ürün çeşitliliğin artışı ve artış sebepleri incelenmiştir. Diğer taraftan rekabet ve müşteri odaklılığın önemi, bankacılıkta pazarlamanın eskisinden çok daha önemli hale gelmesi üzerinde durulmuştur. Son olarak da rekabet stratejileri anlatılmış; bu stratejiler bankacılık sektörüne uyarlanıp SWOT analizi yapılmıştır.İkinci bölümde global rekbaetin hakim olduğu günümüzde yeniliğin ve yeni ürün geliştirmenin öneminde bahsedilip; bankacılık ürünlerinin tanımı ve özelliklerine değinilmiştir. Ürün genişletme stratejileri bankacılık sektörüne uyarlanmış ve ürün geliştirme süreci dokuz aşamada anlatılmıştır.Üçüncü bölümde bankacılıktaki teknolojik ürünler iki sınıfa ayrılmıştır. İlk olarak klasik olarak nitelendirebileceğimiz bankacılık ürünlerinin teknolojik halinden, son olarak da tamamen teknolojik yenilik olarak ortaya çıkan ürünlerden bahsedilmiştir. Bu ürünler incelenirken her birinin müşteriler ve banka açısından avantajları değerlendirilmiştir ve ürünlerin özellikleri rekabet çerçevesinde sıralanmıştır.Son bölüm olan dördüncü bölümde ise teknolojik ürünlerin rekabet gücüne etkisinden bahsedilmiştir. Teknolojik ürünler pazar payı, müşteri hacmi, karlılık ve daha birçok yönden hem bankalara hem müşterilere birçok avantaj sağlarlar. Bu bölümde sağlanan avanajların müşteriler ve rakipler üzerine doğrudan etkileri rekabet stratejileri doğrultusunda ele alınmıştır. Aynı zamanda teknolojik ürünler müşterilere daha düşük maliyet, daha geniş kullanım imkanı sağladıkları ve zaman kısıtı koymadıkları için sürdürebilir rekabete doğrudan etki ederler. Teknolojik ürünlerin bu etkileri ürün bazında ele alınmıştır.Sonuç olarak her geçen gün müşterilerin baklentilerin artması, eskiye nazaran daha kolay vazgeçebilmeleri ve klasik bankacılık ürünlerinin bu şekilde daha az maliyetli sunulması gibi nedenler bankaları teknolojik ürün geliştirmeye itmiştir. Artan rekabet sonucunda bankacılık faaliyetleri bütünüyle pazarlama faaliyetlerinden oluşmaya başlamıştır. Böyle rekabet edilebilirlik daha da önem kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
The reasons of choosing the affect of developing technological products to sustainable competition are increasing global competition, changing needs, prefences, pleasures, etc., emerging technologies and the factors of time and cost becoma more important.In this thesis first of all, the banking sector is examined. Developing of banking sector from past to today in terms of competition, increasing of product diversity ve increasing reasons are is reviewed. On the other hand the importance of competition and coustomer focusing, marketing are given point to. Lastly the competition strategies are described; this strategies are been adapted to banking sector then made this strategies SWOT analysis.In second section today in control of global competiton the importance of innovation and developing new products are mentioned, the definition and features of products of banking are touched on. Strategies of developing products are adapted to banking sector and developing new product is explained in nine process.In third section the technological products of banking sector are divided into two classes. At first the techonological aspect of classical products, at last almostly technological products are mentioned. In examining this products every product are appreciated from customers and banks and products features are alined in the framewrk of competition.The fourt section the last part the affect of technolojical products to competition is mentioned. Techonological products give advantages to customers and banks from different positions. These are market portion, the volume of customer, profitabilty and more. The affects of this advantages to customers and banks are approached according to competition strategies. At the same time technological products affect directly to strategies because of providing low cost, larger possible usage and no to set time constraint. These affects of technological products are mentioned in product basis.Consequently every single day the reasons like the increasing expectations of customers, the providing reduce of cost are make banking sector make banks develop technological products. As a result of increasing competiton the banking activities are started to being composed of marketing activities. Thus competitve availability become much more important.