İnşaat sözleşmeleri standardı ve Türkiye uygulaması
The standard of construction contracts and aplications in Turkey
  1. Tez No: 253889
  2. Yazar: ALİ UĞUR KAYALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Türkiye Muhasebe Standartları'nın 11 no'lu standardı olan İnşaat Sözleşmeleri Standardı, yıllara yaygın inşaat sözleşmeleri kapsamında faaliyette bulunan işletmelerin gelir ve maliyetlerinin ne zaman finansal tablolara aktarılacağı konusunda yol gösterici bir rehber niteliğindedir. Bu tez çalışması; Standard'ın daha net kavranıp, Türkiye'de uygulanabilmesi amacıyla hazırlanmıştır.Bu amaç doğrultusunda üç bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümde; Uluslararası Muhasebe Standartları ve Türkiye Muhasebe ve Finansal Raporlama Standartları anlatılmıştır.İkinci bölümünde inşaat kavramı hakkında ayrıntılı bilgi verildikten sonra, inşaat sözleşmeleri, türleri, tarafları, unsurları, hukuki niteliği ve hükümleri konuları işlenmiş, İnşaat Sözleşmelerinin bölümlenmesi, birleştirilmesi, maliyetleri, gelirleri ve hak edişleri detaylı olarak incelenmiştir.Üçüncü ve son bölümde ise; yıllara yaygın inşaat sözleşmelerinin muhasebeleştirilmesi ve vergi mevzuatındaki durumunun nasıl olduğuna değinildikten sonra, İnşaat Sözleşmeleri ile ilgili teorik olarak anlatılan tüm muhasebeleştirme işlemleri, TMS 11 Standardı kapsamında örnek bir uygulamaya yer verilerek pekiştirilmeye çalışılmış, çıkacak sorunlara çözümler üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Construction Contracts Standard, which is the 11th standart of Turkey Accounting Standards, is a guide to when revenue and costs of business enterprises which are within the scope of activities over years of construction contracts will be passed on to the financial statements. This thesis is designed to give a clear understanding of how to implement these standards.At this purpose, The International Accounting Standards and Accounting and Financial Reporting Standards in Turkey are described in the first chapter of three-part study,In the second chapter, after giving a detailed concept of construction, Construction Contracts and their types, parties, components, legal nature and provisions of issues are processed then classifing, merging, costs, revenues and deserved rights of Construction Agreements are examined in details.Finally, in the third and last chapter, after mentioning about accounting of construction contracts and their situations in the tax legislation over the years, all of the accounting process related on the Construction Contracts has been trying to consolidate by giving a sample application within the scope of TMS 11 Standard and solution have been produced for possible problems.