Türkiye'de enflasyon muhasebesi uygulamalarında meydana gelen aksaklıklar ve çözüm önerileri
- Tez No: 253890
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİME ÖNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Fiyatlar genel seviyesinde meydana gelen devamlı bir yükselme şeklinde kendini gösteren enflasyon, bir çok sosyal, siyasal ve ekonomik sorunlara ana kaynak teşkil ettiği gibi işletmelerin temel göstergeleri olan mali tabloları da homojen bir yapıdan uzaklaştırarak aritmetik mantığa ters ve anlamsız bir rakam yığını haline getirmektedir. Bu durum ise bir taraftan işletmelerin geleceğe yönelik plan ve program yapmalarını zorlaştırırken diğer taraftan da şişirilmiş fiktif kazançlar üzerinden devlete enflasyon vergisi vermeye neden olmaktadırİşte bu durumun yarattığı kaostan kurtulmanın yegane çaresi kuşkusuz, enflasyon illeti ile kararlı bir şekilde mücadele ederek onu yenmektir. Ancak, kısa dönemde bunun mümkün olmayacağı gerçeği göz önüne alınarak, bu mücadele ile birlikte mükelleflerin mağduriyetini önlemek için enflasyon muhasebesi yöntemlerine birer yardımcı olarak başvurulması zorunludur. Ancak Türk vergi Sistemi enflasyon muhasebesi yerine bu amaca hizmet eden dağınık ve kısmi önlemlere yer vermiştir. isteğimiz uzun dönemde enflasyon oranı aşağı çekilerek toplumun huzuru temin edilmesi, kısa dönemde ise enflasyon muhasebesine geçilerek kamu oyunun rahatlatılması şeklindedir
Özet (Çeviri)
Inflation which shows itself as a permanent increase in general level of prices, is the main reason of the many social, political and economic problems and also ıt makes the financial reports, which are the basic pointers of the establishments ,just meaningless numbers against arithmetic logic by estranging the financial reports from homogeneous structure, besides, results in paying inflation taxes to the state on inflated illusory benefits.The sole way to get rid of the chaos resulting from this situation is to bring down it by fighting with the inflation troublesome purposefully. However, by taking into account of the impossibility of this, ıt is necessary to consult the inflation accounting methods as an assistant to prevent the unjust treatment of the taxpayers; but Turkish Tax System gives place to dispersed and partial cautions serving for this aim instead of inflation accounting. Our wish is the ease of the society by bringing down the rate of inflation in long term, and in short term, to relieve the common opinion by adopting the inflation accounting.