Karl R. Popper'ın düşüncesinde totalitarizm eleştirisi
The critique of totalitarianism in the thought of Karl R. Popper
- Tez No: 397607
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada öncelikli olarak totalitarizm kavramı felsefi bir şekilde analiz edilmiştir. İkincil olarak, Popper'ın totalitarizme yönelik eleştirileri ortaya konulmuştur. Totalitarizmin temelinde yer alan tarihsicilik ve ütopyacılık öğretileri izah edilmeye çalışılmıştır. Popper'a göre, Platon ve Marx, totalitarizmin en önemli iki temsilcisi olarak düşünülür. Plato ve Marx hem totalitarist hem de tarihsicidir. Totalitarist düşüncenin temelinde tarihsicilik ve ütopyacalığın ittifakı vardır. Platon, totalitarist düşüncenin ilk temsilcisi olarak kabul edilmektedir. Platon'a göre her şeyin temelinde değişmezlik bulunmaktadır. Modern totaliter anlayışın en önemli temsilcileri Hegel ve Marxtır. Bu çalışmada Marx'ın tarihsici tezi de ele alınıp incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
First of all, in this study the concept of totalitarianism were analyzed in a philosophical way. Secondly, Popper's criticism of totalitarianism was explained. Historicism and utopianism teachings which are the basis of totalitarianism, have tried to be explained. According to Popper, Plato and Marx are considered as two the most important representatives of totalitarianism. Plato and Marx are both historicist and totalitarist. There is alliance of historicism and utopianism on the basis of totalitarist thought. Plato is considered as the first representative of the totalitarist thought. Accordind to Plato, inflexibility exists on the basis of everything. Hegel and Marx are the most important representatives of the modern totalitarian understanding. In this study Marx's historicist thesis is explained.