Karl R. Popper'in demokrasi anlayışı
Karl R. Popper's democracy approach
- Tez No: 73124
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM EROL KOZAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
!>.>.“ i'.':': ÖZET Popper bilim felsefesi anlayışının bir yansıması olarak siyasette de realist, reformcu, pragmatik ve somutlaştıncı bir yönteme sahiptir. Ona göre bilimde olduğu gibi siyasette de sürekli düzeltme ve sürekli denetleme ile beraber her şey ”yanlışlama“ testine tabi tutulmalıdır, Onun için hayat bir sorun-çözmc süreci olduğuna göre siyaset te en başta bir sorun çözme sistemi olmalıdır. Poppcr'in demokrasiye bakışı ise yine bilim ve siyasetteki metod ve temel mantığının bir yansıması niteliğindedir. Popper ”Halkın halk tarafından yönetimi“ tanımını gerçeği yansıtmaktan uzak ve uygulanabilirliği zayıf bir anlayış olarak görür. Popper'e göre klasik ve liberal demokrasi anlayışları içlerinde demokrasi, egemenlik, hoşgörü, özgürlük ve ekonomik özgürlük paradokslarını barındırmaktadırlar. Popper demokrasi kelimesine özel bir önem vermez. Ona göre anladığı anlamda bir sistemin adı diktatörlük olacaksa o kelimeyi kullanmayı da kabul edebileceğini söylemektedir. Onun için önemli olan sistemin muhtevası ve işleyiş şeklidir. Popper demokrasiyi bir yönetim şekli olmaktan çok toplumsal bir süreç olarak ”açık toplum“ ismiyle nitelendirir. Demokrasiyi sadece hükümetlerin seçilmesi anlamında değil, toplumsal bir süreç olarak demokratik toplum idealine yönelen bir anlayışta görüyor. Çoğunluğun mutlak egemenliğini reddeden ancak çoğunluk kararlarını da kabul eden (bunu bir kural ve kesinlik ifadesi olarak görmeden) azınlığın çoğunluk olma yollarını kapamayan, eleştiriye ve muhalefete özel bir önem veren liberal demokrasinin unsurlarını ”açık toplum " un kurumlan olarak kabul ediyor. Ancak iktidarın sınırlandırılması ve devletin de dar bir alanda kalması noktasında devlete biçtiği fonksiyonel yapı ile liberal demokrasiden daha çok sosyal demokrasiye yaklaşıyor. Popper için demokrasi: İktidann kansız el değiştirdiği, eleştirel akılcığm hakim olduğu, özgür kurumlara sahip insanlığın şu ana kadar keşfedebildiği en iyi sistemdir. Onun için demokrasi demek olan açık toplum, uğrunda ölünecek ve öldürülebilecek tek sistemdir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY (KARL RAIMUND POPPER'S DEMOCRACY APPROACH) (KEYWORDS: Open society, falsification, liberal democracy, social democracy) Popper's view of democracy is in a reflection status of basic logic and method in science and politics. Popper finds the definition“Government of people by people”, far away from reflecting the fact and thinks that it has a weak feasability. According to him, classical and liberal democratic approachs include democracy, domination, indulgence, freedom and economic independence paradoxes. Popper doesn't specially emphasize the word democracy. He says that, if the name of the system is dictatorship, he can also use that word. The most important thing for him is the content and the action form of the system. More than being a way of governence, Popper describes the democracy as a social period with the name“Open Society”. Popper takes the democracy not only in the meaning of selection of governments but in an approach which intends to be a democratic society ideal as a social period. He accepts the components of liberal democracy, which refute the majority paradox but accept the desicions of majority (without taking it as a rule or certainty statement), giving a special importance to criticism and opposition; as the institutions of“Open Society”. However, he approaches to the Social Democracy more than Liberal Democracy. VIII