Havaalanı sisteminde kurumsal sosyal sorumluluk algısı ve raporlaması: TAV Havalimanları Holding A.Ş. uygulaması
The perception and reporting of corporate social responsibility in airport system: A Practice in TAV Airport Holding company
- Tez No: 253899
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VİLDAN DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Hava taşımacılığı sektörünün bir alt dalı olan havaalanları, faaliyet gösterdikleri bölge ve ülke ekonomilerine büyük katkılar sağlarken sosyal açıdan topluma ve çevreye bazen olumsuz etkiler bırakmaktadırlar. Bu yüzden havaalanlarının topluma ve çevreye ve tüm paydaşlarına karşı sorumluluklarını yerine getirmeleri gerekmektedir. Havaalanlarının paydaşlarına karşı sorumlulukları ekonomik, sosyal ve çevresel açıdan incelenerek kurumsal sosyal sorumluluk adı altında yeni bir çerçeve kapsamında değerlendirilmelidir.Uluslararası kuruluşların oluşturduğu kurumsal sosyal sorumluluk standartlarının havaalanı sisteminde uygulanması ile havaalanı işletmelerinin öncelikle küresel olarak kurumsal imajı artacak, etkin ve verimli faaliyetler gerçekleşecek, hesap vermede şeffaf ve güvenilir, maliyetlerinde azalma kârında artış olacaktır. Bu çalışmada dünya havaalanı sisteminde son zamanlarda uygulanan kurumsal sosyal sorumluluk uygulamalarının Türkiye'de faaliyet gösteren havaalanı işleticilerinde de uygulanması önerilmiştir. Böylece Türk havaalanı işletmeleri küresel pazarda rekabette avantaj elde edeceklerdir.
Özet (Çeviri)
Airports, as a sub-branch of air transportation sector, socially and environmentally negative effects to society while providing significant contributions to operate their region?s and the country's economy. Airport must fulfill its responsibilities to the society and the environment and all stakeholders. Economic, social and environmental terms is examined against the responsibilities of stakeholders of the airport under the name of corporate social responsibility should be evaluated under a new framework.Corporate social responsibility standards created international institutions practice in the airport systems, therefore first of all corporate image of airport operators will increase in global scope, effective and efficient activities will take place, in the transparent and accountable, reduction in the cost and an increase in profits will be. In this study, corporate social responsibility practices recently applied to airport systems of worldwide has been proposed to Turkish airport operatiors. Thus, Turkish airports will take advantage of businesses compete in the global market.