Türk bankacılık sisteminin rekabet yapısı ve piyasa analizi
Market analysis and competitive structure of turkish banking system
- Tez No: 253900
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN ÖZATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Türk bankacılık sektörü ekonominin en önemli yapı taşlarından birisidir. Çalışmanın amacı Türk bankacılık sisteminin rekabet yapısının ve piyasa koşullarının incelenmesidir. Genel olarak bankacılık sistemi ele alındıktan sonra Türk bankacılık sektörünün gelişimi ve yeniden yapılandırılması ele alınmıştır. Bankaları değerlendirme yöntemleri arasından rasyo tekniği seçilerek bankacılık sektörünün dönüşümünün yapısal analizi ve bankacılık sektörünün genel değerlendirmesi yapılmıştır.Kamuyu finanse eden bir yapıdan uzaklaşan sektör, hane halkına ve şirketler kesimine kaynak aktaran bir modele doğru kaymıştır. Değerlendirme döneminde gelişmeler gösteren bankacılık sektörü önümüzdeki dönemde mevcut konumundan ciddi bir sapma göstermeyebilir. Sermaye yeterlilik oranı sektör ortalamasından düşük olan küçük ve sermaye yapısı görece zayıf ulusal bankalar ile yurtdışı merkezli yabancı bankaların sektörde yakından izleneceği düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Turkish banking system is one of the most important keystones of the economy. The purpose of this study is to analyze the competition structure and the market conditions of Turkish banking system. After the general analysis of the banking system, developments in the sector and restructing of the Turkish banking indutry is discussed. The ratio technique is chosen among the evaluation methods, the structural transformation of the banking industry is analyzed and Turkish banking industry is evaluated in general.Turkish banking industry has shifted from a model of public financing to a model of resorce transfer to private companies and households. The banking sector which had many improvements in the investigation period may not diverse from its present position drastically in the near future. With relatively small domestic banks which have poor capital structure and capital adequacy ratio which is lower than industry average, foreign banks whose headquarters are abroad will be monitored closely in the sector.