Çevrimiçi toplulukların sosyal ağ analizi: Bir öğretmen forumu örneği
Social network analysis of online learning communities: A case of teachers? forum
  1. Tez No: 253901
  2. Yazar: HANİFE AKBAY DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVRİM GENÇ KUMTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın genel amacı, bilişim teknolojileri öğretmenlerinin yaygın olarak kullandıkları açık, yarı yapılandırılmış, çevrimiçi bir forumun sosyal ağ analizi yöntemiyle analiz edilerek, öğretmenlerin mesleki gelişimleri için çevrimiçi iletişim desenlerinin tanımlanması, sosyal ağ ilişkilerinin ortaya koyulması ve bu sosyal ağın yapısal özelliklerinin incelemesidir. Araştırma kapsamında, 2008-2009 eğitim öğretim yılının I. döneminde (Eylül ve Şubat ayları) bilgisayarbilisim.net forumunda bilişim teknolojileri öğretmenlerinin mesleki paylaşımları için ayrılan bölümde en fazla mesaj alan başlık incelenmiştir. Bu bağlamda söz konusu başlıkta yazışmalar yapan 32 bilişim teknolojileri öğretmeni araştırmaya katılmıştır.Sosyal ağ analizi kapsamında öğretmenler arasındaki ilişkisel bağların yoğunluk ve merkezlilik düzeyleri (derece merkezliliği, arasındalık merkezliliği ve yakındalık merkezliliği) incelenmiştir. Araştırma bulguları topluca değerlendirildiğinde sosyal ağ analizi, hem aktör düzeyinde hem de topluluk düzeyinde ölçümler sağlamıştır. Çevrimiçi toplulukların hem nicel verilerle analiz edilmesini hem de ağ haritaları yardımıyla görsel olarak derinlemesine incelenmesini olanaklı hale getirmiştir. Grubun etkililiğinin bilimsel verilerle değerlendirilmesine, sosyal ağ kuramı temelinde, iletişim desenlerinin, ağ yapılarının ve aktör rollerinin belirlenmesine, olanak tanıdığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The overall aim of this study was to analyze an open, informal and widely used online information technology teacher forum by utilizing social network analysis to define online communication patterns for teachers? professional development, to reveal relations among social networks, and to determine the structural features of this network. Within the framework of the study, the most popular topic for information technology teachers in the bilgisayarbilisim.net online forum was subjected to examine during the Fall semester of the 2008?2009 academic year (between September and February). In this context, a total of 32 information technology teachers, who posted on that specific topic, were involved in the study.Regarding the scope of the social network analysis, the level of intensity and proximity of the relational ties among teachers (e.g. degree centrality, betweenness centrality, closeness centrality) were scrutinized. Considering the overall findings of the study, social network analyses provided both actor level and community level measures. It made possible to analyze online communities using quantitative data as well as to conduct in-depth investigations of the social network by visually scanning network maps. Furthermore, it enabled to evaluate the effectiveness of the group with empirical data and to determine communication patterns, network structures, and the roles of actors based on the network theory.