Tüketicilerin çevresel sürdürülebilirlik ve ekolojik moda konusunda bilgi düzeyi, tutum ve davranışlarının belirlenmesine yönelik bir araştırma
A research to determine knowledge, attitudes and behaviors of consumer towards environmental sustainability and ecological fashion
  1. Tez No: 253903
  2. Yazar: ÖZGÜR CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ ÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Son yıllarda çevre ile insan arasındaki ilişkinin toplum üzerinde yarattığı endişe sürdürülebilirlik yaklaşımının işletmeler için önemini gittikçe arttırmaktadır. Moda endüstrisi de yarattığı çevresel yük ve neden olduğu hızlı tüketim sebebiyle bu süreçten etkilenmektedir. Birçok işletme oluşan bu yeni pazarda yer edinmek istemektedir. Bu bağlamda tüketicilerin çevresel konulardaki bilgi düzeyi, tutum ve davranışlarının belirlenmesi işletmenin pazarlama stratejilerinin başarısı için oldukça önemlidir.Bu çalışmanın amacı tüketicilerin çevresel sürdürülebilirlik ve ekolojik moda konusunda bilgi düzeyi, tutum ve davranışlarının belirlemektir. Eskişehir ilinde ikamet eden tüketicilere hazırlanan anket çalışması uygulanmış ve elde edilen veriler tanımlayıcı istatistikler, t-testi, tek yönlü ANOVA ve korelasyon analizi kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concern over the relationship between human and environment has brought sustainability to the forefront of company strategies. Due to the environmental load and fast consumption, fashion industry is also affected by this process. Companies are embracing the green marketing concept to capture the new environmental market. In this context, determining the knowledge, attitude and behaviour of consumers towards environmental issues is very essential for the success for marketing strategies.The purpose of this study is to determine knowledge, attitudes and behaviour of consumers towards environmental sustainability and ecological fashion. A survey was administered to consumers in Eskişehir and data were analysed using descriptive statistics, t-test, one way ANOVA and Correlation Analysis.