AB şeker rejimi reformunun Türk şeker sektörüne etkileri
The impacts of EU sugar policy reform on Turkish sugar sector
  1. Tez No: 253902
  2. Yazar: MAHMUT ONUR KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TİRYAKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
AB'de aşırı korumacı tarım politikaları nedeniyle süregelen şeker arzı fazlalığı AB'nin DTÖ taahhütlerine uyması sonucunda ihracat kısıtlamaları ve 2006 Şeker Reformu ile gelen yeniden yapılandırma sisteminin uygulanması yoluyla dengelenmeye çalışılmış ve büyük ölçüde başarı sağlanmıştır. AB şeker reformu şeker üretiminde büyük ölçüde azalma ile sonuçlanırken, küresel ticaret dengesinde de değişimlere neden olmuştur. Yeniden yapılandırma planı çerçevesinde kaydedilen kota vazgeçmeleri ve reform sonucunda AB, şeker net ihracatçısı konumundan net ithalatçı konuma gelmiştir. AB şeker rejimine ilişkin reformlar arasında şeker üretiminin daha az rekabetçi şartlarda şeker üreten üye ülkelerden, daha fazla rekabetçi şartlara sahip ülkelere aktarılması yer almaktadır. Bu amaçla şeker kotalarının üye ülkeler arasında transfer edilebilmesine imkan sağlanacaktır.2006 yılında uygulamaya konulan Şeker Reformu sonucunda AB şeker sektöründe ortaya çıkan gelişmeler AB'ye tam üyelik sürecine girmiş olan Türkiye'yi çeşitli fırsat ve tehditlerle karşı karşıya bırakmaktadır.
Özet (Çeviri)
EU has tried to balance the surplus supply of sugar which is the result of extreme protective sugar policies by implementing the restructre system of 2006 Sugar Policy Reform and by sticking to the components that has pledged to WTO. The Sugar Policy Reform resulted in reduction in Sugar production of EU and also cause changes in world trade balance of Sugar. EU becomes a net importer in consequence of quota withdrawals of restructure system of Sugar Policy Reform. Sugar production transfer from less competitive countries to the more competitive countries is one of the most important point among the other elements regarding the EU Sugar Policy. The possibility of quota transfers between member countries could be provided with this design.The emerged changes in EU Sugar Sector, which are the results of implementing Sugar Policy Reform carried into effect in 2006 means differrent opportunities and threats to Turkey in the period of being a member country of EU.