Tahsin Yücel'in romanlarında yabancılaşma ve ironi
The alienation and irony in the novels of Tahsin Yücel
  1. Tez No: 253933
  2. Yazar: FATİH YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN ERBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 352
Özet
Çağdaş Türk Edebiyatının önemli yazarlarından biri olan Tahsin Yücel'in romanları üzerine yapmış olduğumuz bu çalışmada, ilk olarak yazarın yazın hayatını besleyen sosyal ve kültürel zeminin ve yazın coğrafyasının tespit edilmesi amacıyla yazarın hayatı irdelenmiş, ardından ürün verdiği diğer edebi türler de dikkate alınarak edebi kişiliği ortaya konulmuştur. Modern bireyin varoluş problemlerinden biri olan yabancılaşma olgusu ve bir anlatım aracı olarak ironi konusuyla ilgili tarihsel süreç takip edilerek teorik altyapı oluşturulduktan sonra yazarın, yabancılaşma olgusunu edebiyat metnine nasıl yansıttığı ve bu bağlamda ironiyi hangi işlevlerle kullandığı belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study performed on the novels of Tahsin Yücel, one of the prominent authors of modern Turkish Literature; initially, life of the author was scrutinized for the purpose of determining the socio-cultural background and the literary geography feeding his life of the author and then his literary personality was presented by taking other literary types he published into account. In the novels of Tahsin Yücel forming the main subject of our study, we concentrated on the phenomenon of alienation being one of existential problems of a modern man and on irony as a means of narration. It was tried to be determined how the author reflected the phenomenon of alienation being one of the most fundamental problems of our age to a literary text and in this context, in what ways he used irony.