Sanayi işletmelerinin basel II kriterlerine hazırlık durumlarının muhasebe ve denetim standartları açısından değerlendirilmesi
Evaluation of preparation aspects of industrial firms for basel II criteria in terms of accounting and auditing standards
  1. Tez No: 253935
  2. Yazar: RAMAZAN YANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT KARCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Türkiye'deki 500 büyük sanayi kuruluşunun Basel II kriterlerine hazırlık durumlarını, bu kuruluşların Basel II kapsamında ihtiyaç duyacağı derecelendirme notunu etkileyecek niteliksel ölçütler olan muhasebe ve denetim standartları açısından değerlendirmektir. Değerlendirmenin kapsamını; kurumsal yönetim ilkelerine uyum, uluslar arası finansal raporlama standartları, uluslar arası muhasebe standartları ve uluslar arası iç denetim standartlarına uyum belirlemektedir.Çalışmanın uygulaması için yapılan anket sonucunda, sanayi işletmelerinin Basel II kapsamında derecelendirme notunu etkileyen faktörlere uyum düzeyinin gerek kurumsal yönetim ve gerekse de uluslar arası muhasebe ve denetim standartları açısından orta ve iyi seviyelerde bulunduğu belirlenmiştir. Ayrıca uluslar arası finansman kullanma durumu, yabancı ortaklık durumu, şirket türü, sektör, çalışan sayısı gibi değişkenler açısından, standartlara uyum düzeyi açısından işletmeler arasında istatistiki bakımdan anlamlı farklılıklar bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is evaluation preparation aspects of Turkey?s top 500 industrial firms to Basel II criteria in terms of qualitive criteria that effect rating notes which need in the Basel II scope of these firms. The adoptation of corporate governance principles, international financial reporting standards, international accounting standards and international internal auditing standards determine scope of the evaluation.According to conclusion of questionniare made for application of the study adoptation levels of industrial firms to corporate governance criteria, international accounting and auditing standards is determined they are at the middle and good level. Morever in terms of variable that using the international financing , foreign partnership, kind of coorperation, sector, number of workers have been obtained conclusions about meaningfull differences among firms as statistical.