Toplam kalite yönetminde zaman yönetiminin önemi -bir uygulama-
The importance of time management in total quality management-an application
- Tez No: 253940
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATILHAN NAKTİYOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez çalışmasında Toplam Kalite Yönetimi ile ikame edilmesi imkansız ve örgüt yönetimlerinde stratejik bir öneme haiz Zamanın Yönetimi ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma, literatür araştırması ve uygulama olarak iki ana kısımdan oluşmaktadır.İlk bölüm olan literatür çalışmasında, toplam kalite yönetimine ilişkin genel bilgiler başlığı altında kalitenin tanımı yapılarak, toplam kalite yönetiminin amacı, önemi ve ilkeleri anlatılmıştır. Daha sonra zaman yönetimi ele alınarak, zamanın kullanımı, özellikleri ve çeşitleri sıralanıp, zaman yönetimi yaklaşımları ile etkin zaman yönetimi tuzaklarına değinilmiştir. Devam eden bölümde toplam kalite yönetimi ve zaman yönetimi ilişkilendirilerek, zamanın toplam kalite yönetimi ilkelerinin uygulanmasındaki etkisi ile işgörenlerin ve yönetimin zamanı daha etkin kullanması teorik olarak, ayrıntılı biçimde ortaya konmuştur.Çalışmanın son bölümünde hizmet sektöründe yer alan toplam 101 çalışanın toplam kalite yönetimi performansı ile zamanı daha etkin kullanmalarına ilişkin alan araştırması bulguları yer almaktadır. İlk olarak toplam kalite yönetimi ve zaman yönetimi boyutlarının demografik özellikler bakımından karşılaştırılması yapılarak, zaman yönetiminin toplam kalite yönetimi performansı üzerindeki etkileri incelenmiş ve kişisel, yönetsel, örgütsel ve iş zaman yönetimi değişkenlerinden hangilerinin toplam kalite performansı üzerinde etkiye sahip olduğu araştırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis, examines the relation between Total Quality Management and Time Management, which is impossible to be substituted and strategically important in organization management. The study consists of two main parts, literature review and application.In the first part, under the title of general information regarding total quality management, quality was defined and the aim of total quality management, its importance and principles were explained. Furthermore, considering time management afterwards, the use, characteristics and types of time were sorted, and time management approaches and tricks of efficient time management discussed. In the following part, associating total quality management and time management, the effect of time on the application of total quality management principles and the use of time by employees and managers more efficiently were theoritically discussed in details.The last part of the study includes total quality management performance of 101 employees working in service sector and findings of field study concerning their using time more effectively. In this context, after comparing the dimensions of total quality management with those of time management with regard to demographic characteristics, the effects of time management on total quality management performance were examined and attempted to find an answer that which variables among those of personal, administrative, organisational and business time management had effect on total quality performance.